فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

سبک های ارتباطی با رفتارها و گفتارهای متفاوت

 

ما در طول هر روز با هزار تا آدم ارتباط و رفتار ارتباطي داريم؛ از پول دادن به راننده تاکسي ارتباط به حساب مي آيد تا جرو بحثي که سر قيمت لباسي که تازه خريده ايم با بزرگترها مي کنيم. واقعاً خيلي سخت است که همه اين رفتارهاي ريز و درشت ارتباطي را در چند تا طبقه يک کاسه کنيم اما روان شناس ها اين کار را کرده اند آنها مي گويند ما در ارتباط با ديگران، يا پرخاشگرانه برخورد مي کنيم يا منفعلانه يا منفعل-پرخاشگر يا جرأتمندانه. خوبي اين طبقه بندي اين است که ضمن دسته بندي کردن، پيشنهادهاي کاربردي هم دارد. در واقع روان شناسان ها مي گويند تا جايي که مي توانيد از 3 سبک ارتباطي اول (يعني پرخاشگرانه، منفعلانه و منفعل - پرخاشگر) اجتناب کنيد و به جايش سبک ارتباطي جرأتمندانه را دريابيد؛ به هيمن خاطر ما 3 سبک اول را در بخش تقسيم بندي مي آوريم و سبک جرأتمندانه را به عنوان پيشنهاد؛ فقط يادتان باشد که هر کدام از ما ممکن است همه اين سبک ها را در زندگي روزه مره مان با آدم هاي مختلف امتحان کنيم اما چيزي که . . . .


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباط های غیرکلامی, رفتار غیر کلامی, سبک های ارتباطی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳ مهر۱۳۹۲ساعت ۱۷:۳۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

اهمیت به رفتارهای غیر شفاهی در برقراری ارتباط موثر

 

کارل راجرز، روان‌شناس معروف، گفته است که: «وظیفه روان درمانی تماماً عبارت است از پرداختن به ناکامی در ارتباطات .... ارتباطات واقعی هنگامی رخ می‌دهد که گفته‌ها را بشنویم ودرک کنیم، به ایده‌ها و نگرش‌ها از نقطه نظر طرف مقابل نگاه کنیم، احساس او را درک کنیم و به چهارچوب ذهنی او در رابطه با چیزی که از آن صحبت می کند دست یابیم.»

داشتن مهارت در برقراری ارتباط، هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری و حرفه‌ای به انسان کمک می‌کند. هر چند مهارت در برقراری ارتباط شفاهی و کتبی هم حائز اهمیت است امّا روان‌شناسان اجتماعی بر این باورند که رفتارهای غیرشفاهی، درصد بزرگی از ارتباطات بین فردی روزانه ما را تشکیل می‌دهند. چگونه می‌توان مهارت‌های برقراری ارتباطات غیرشفاهی را بهبود بخشید؟ این توصیه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید علائم غیرشفاهی سایر افراد را بخوانید و   .....


برچسب‌ها: زبان بدن, زبان جسمانی, رفتارهای غیرشفاهی, ارتباطات غیرکلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۸:۴۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

زبان بدن یک مهارت کلیدی در مذاکره

 

تکمیل کردن رزومه به صورت دستی رو به افول است. در عصر کامپیو‌تر و تکنولوژی‌های سایبرنتیک، بیشتر کارفرمایان، متقاضیان شغل به صورت بر خط (آنلاین) را ترجیح می‌دهند. این در حالی است که متقاضیان کار نیز برای پیدا کردن شغل بیشتر از هر منبع دیگری به اینترنت مراجعه می‌کنند، اما نکته‌ای که همچنان به قوت خود باقی است، زبان بدن (Body Language) متقاضی شغل است در هنگام مصاحبه و چگونگی اثرگذاری اولیه او در زمان ورود به اتاق مصاحبه.

چه نوع شخصی هستید؟

مصاحبه‌کننده، متناسب با زبان بدن شما می‌تواند بفهمد که آیا به خودتان اطمینان دارید، آیا خجالتی یا اهل دوستی و مراوده هستید، آیا تکرو یا اینکه اهل تیم و گروه هستید یا حتی اینکه دارید راستش را می‌گویید یا خدای ناکرده موضوعات غیرصحیح می‌گویید. این مصاحبه‌کننده‌ها می‌توانند بگویند که آیا قادر به انجام آن شغل هستید، آیا وفاداری شغلی دارید و اینکه می‌توانید با بقیه کارکنان کنار بیایید یا نه. مصاحبه‌کننده مبتنی‌بر سوالاتی که مطرح می‌کند نه تنها به پاسخ شما توجه می‌کند، بلکه به نحوه پاسخ دادن شما نیز دقت می‌کند. مصاحبه‌کننده عموما متناسب با صلاحیت و سطح توانایی خود قادر به یافتن پاسخ سوالات مطرح شده است. توانایی شما در درک و رمزگشایی زبان بدن مصاحبه‌کننده و   .....


برچسب‌ها: زبان بدن, حرف زدن با زبان بدن, زبان جسمانی, ارتباطات غیر کلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۴۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

هدایت تبلیغات دهان به دهان

در مدیریت توصیه‌هاي زبانی این است که بدانیم آیا تعداد و حجم توصیه‌هاي زبانی در این حوزه از محصولات خاص اهمیت بیشتری دارد یا میزان تاثیرگذاری هر توصیه زبانی.


در صورتی که شرکتی از بازاریابی از طریق توصیه‌هاي زبانی به خوبی استفاده کند، نتایج بسیارموثری به بار مي‌آورد و می‌تواند چنان تاثیری در زمینه رقابت ایجاد کند که نتایج روش‌هاي دیگر بازاریابی به ندرت به پای آن مي‌رسد. با این حال بسیاری از نمایندگان بازاریابی از توسعه روش‌های بازاریابی دهان به دهان پرهیز می‌کنند.
برخی معتقدند که این روش در مقابل روش‌هاي پیچیده و مطالعه شده مدیریت بازاریابی، در رسانه‌هایی مانند تلويزیون و روزنامه‌ها، بسیار پیش پا افتاده و ابتدایی است. برخی دیگر از این نگرانند که نمي‌توان برای آن از داده‌هاي دقیق یا ابزارهای پیچیده بازاریابی که با ده‌ها سال تجربه شکل گرفته‌اند، استفاده کرد. کسانی که در مورد مدیریت مستقیم توصیه‌هاي زبانی تردید دارند، بهتر است این نکته را در نظر بگیرند که: کسب برتری در رقابت با شرکت‌هايي که    . . . . .


برچسب‌ها: بازاریابی, هنر گفتگو, مهارت های گفتگو, اخلاق گفتگو
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۸:۳۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

گفتار بي صدا

 

چقدر در ارتباطات موفق بوده ايد كه بدون زبان حرف بزنيد ؟ 

آيا تاكنون به اين نكته فكر كرده ايد كه گاهي ما بدون استفاده از زبان ؛ حرف ميزنيم ؟

سوال اینکه : چقدر خود را ميشناسيد ؟ چقدر با خود رفیق هستید ؟ چقدر اندام خود را تحت كنترل داريد ؟ چقدر در ارتباطات موفق بوده ايد كه بدون زبان حرف بزنيد ؟ اگر پاسخ شما عاليست كه هيچ و اگر از عالي كمتر است خواندن مطلب ذيل مفيد ميباشد .

بهترين و الزامي ترين محل استفاده گفتار بيصدا در برخوردهاي اوليه ميباشد ؛ زيرا براي ايجاد اثر در ديگران فقط يكبار فرصت داريد و اين زمان بسيار كمي است و جبران اشتباه بسيار سخت و گران است .در برخوردها يمان با ديگران اول ميبايست بدانيم چه هدفي داريم مثلا : بعنوان هم صحبت ؛ بعنوان طلب كمك ؛ بعنوان همدردي ؛‌ بعنوان ........... و بعناوين ديگر كه هركدام طريقه استفاده اجزا بدن در ان متفاوت است و حال مختصرا اعضاي سخنگو را برايتان بيان مي كنم :

1- چشمها : نگاههاي طولاني – نگاه به چشمان طرف مقابل – نگاه به پائين – نگاه قدرتي – و.........در تمامي اين امور ؛ حركت چشم ها به مخاطب پيامي ميرساند .

2- ابروها : جهش و چرخش ابروها خود حاوي پيام به مخاطب است .

3- طرز اندامها : در حالت هاي ايستاده و نشسته و در حال راه رفتن حاوي پيامهاي شادي و قدرت ضعف و اينگونه ميگوئيم : من قوي هستم ؛ من مسلط هستم ؛ من ترسيده ام ؛ من ضعيف هستم را دارد و مثلا : براي ابراز مسلط بودن ميبايست در حال راه رفتن قد راكشيد سر را بالا نگهداشت و   ....


برچسب‌ها: زبان بدن, حرف زدن با زبان بدن, زبان جسمانی, ارتباطات غیر کلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ شهریور۱۳۹۲ساعت ۱۲:۳۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

همد‌لی ازهمزبانی خوشتر است!

                                     

چگونه فرد همدلی باشیم؟

ایجاد‌ تغییرات روزافزون فرهنگی، سیاسی، اقتصاد‌ی و اجتماعی، شیوه‌های زند‌گی را نیز د‌ستخوش تغییر کرد‌ه است به طوری که بسیاری از افراد‌ با وجود‌ توانایی‌های مختلف د‌ر رویارویی با مسائل و مشکلات روزمره آسیب‌پذیر شد‌ه‌اند‌ اگر برنامه‌های حمایت و پشتیبانی‌کنند‌ه‌ای نباشد‌ که بتواند‌ د‌ر شرایط بحرانی و آسیب‌پذیری، فرد‌ را از فشارهای روحی- روانی وارد‌ه برهاند‌، ممکن است او را د‌ر مراحل تصمیم‌گیری د‌چار اشتباهات غیرقابل جبران بنماید‌. از این نظر، همد‌لی یک عمل د‌اوطلبانه حمایتی محسوب می‌شود‌ که به فرد‌ کمک می‌کند‌ تا این مرحله بحرانی را به خوبی پشت سر بگذارد‌.
همدلی با افراد مهارت خاصی می خواهد. همدلی در برقراری ارتباط عمیق و صمیمی، به انسان ها كمك بسیاری می كند. گاهی اوقات افراد به اشتباه، تصور می كنند تفاهم به این معناست كه ما با فرد مقابل، كاملاً همفكر و هم عقیده باشیم در حالی كه باید گفت چنین تصوری از پایه و اساس اشتباه است، زیرا هیچ گاه نمی توان دو انسان را یافت كه به طور كامل شبیه یكدیگر باشند. اختلاف و تفاوت در دیدگاه ها، سلیقه ها، آرزوها، عقاید و علایق، همه و همه، امری طبیعی و كاملاً عادی است. اما آنچه این اختلاف و تفاوت را می تواند برای ما، قابل درك و فهم سازد، همان مسأله همدلی است كه به واسطه آن، بسیاری از مشكلات ارتباطی خود با دیگران خاصه شریك زندگیمان را    ......


برچسب‌ها: همدلی, همزبانی, اخلاق گفتگو, هنر گفتگو با همسر
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۵۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تکنیک‌های گوش دادن فعال

 

اگر بیشتر از آنچه که در یک گفتگو حرف می‌زنیم، گوش بدهیم و به حرف‌های بقیه توجه کنیم، خیلی بیشتر درمورد دیگران، موقعیت‌ها و چیزهای اطرافمان یاد می‌گیریم. اگر می‌خواهید تکنیک‌های گوش دادن فعال را تمرین کنید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

گفتگو یک فرایند دوطرفه است. حرف زدن و گوش کردن هر دو بخش مهمی از ارتباط هستند. اکثر ما دوست داریم که در گفتگوها فقط خودمان حرف بزنیم و نظراتمان را بیان کنیم. تعداد کمی از ما هستند که دوست دارند به حرف‌های بقیه گوش کنند. دلیل آن این است که نمی‌دانیم چقدر می‌توانیم با گوش دادن فعال یاد بگیریم و روابطمان را بسازیم. چه زندگی خصوصیمان باشد و چه زندگی کاری، اگر دقیق به چیزهایی که بقیه می‌گویند گوش دهیم می‌توانیم کیفیت گفتگوهایمان را بالا ببریم. و همه می‌دانند که گفتگوی خوب رمز داشتن رابطه خوب است. در زیر به نکات مفیدی برای تمرین تکنیک‌های گوش دادن فعال برای داشتن یک گفتگوی موثر اشاره می‌کنیم.

توجه ‌تان را تقسیم نکنید

چه به صورت جمعی یا فردی به حرف‌های یک نفر گوش می‌دهیم، برای اینکه بتوانید خوب گوش کنید، باید تمام توجهتان را به آن فرد معطوف کنید. به رویا و


برچسب‌ها: هنر گوش دادن, اخلاق گفتگو, اخلاق گفتگو در خانواده, هنر گفتگو با همسر
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۰:۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

برون فکنی عواطف چهره ، زبان بدن

 

 


برون فکنی عواطف چهره ، زبان بدن

یکی از مهمترین کانالهای نشت عواطف صورت یا چهره است . دلیل اهمیت چهره بیان احساسات و نگرش های فرد نسبت به دیگران می باشد.همچنین چهره نقش مهمی در تعاملات اجتماعی بازی می کند . در بیشتر موارد تغییرات حالات چهره که در صدم ثانیه اتفاق می افتد قابل رؤیت و تفسیر جهت دستیابی به اصل هیجانات و احساسات فرد مورد نظر است.
تمامی پژوهشگرانی که در این باره تحقیق و تعمق کرده اند در نهایت به هفت برون فکنی احساسی در انسان از هر فرهنگ ونژادی ، دست یافته اند . که در تمامی این فرهنگها مشترک است .این هفت حالت عبارتند از : شادی ، تحقیر ، خشم ، تنفر ، غم ، تعجب و ترس.
جهت تفسیر این حالات نیاز مند آشنائی با نحوه فعالیت واحد های کنشی بر روی چهره هستیم از این رو در ادامه به بررسی واحدهای کنشی در هفت حالت گفته شده می پردازیم
در ابتدای امر چهره را جهت بررسی به سه بخش تقسیم می کنیم.

بخش اول : پیشانی و   . . . .


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباطات غیر کلامی, قوانین موفقیت در گفتار بی صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

رفتار غیر کلامی اهمیت و تاریخچه ( زبان بدن )

ارتباطات غیر کلامی فرایندی ارتباطی است . که پیام از طریق ارسال و دریافت غیر از کلام صورت می گیرد. ( بیشتر بصری است. ) گاهی هم از نشانه های بین مردم این نوع از ارتباط ایجاد می گردد.
پیام ها را می توان از طریق حرکات و لمس، نحوه ایستادن، فاصله فیزیکی، بیان صورت و تماس با چشم، که همه نوعی ارتباطات غیر کلامی است ارسال نماییم.
گفتار در رفتار غیر کلامی شامل عناصر غیر شفاهی معروف به عنوان paralanguage، از جمله، کیفیت صدا، سرعت، حجم و سبک صحبت کردن، و همچنین ویژگی های عروضی مانند ریتم، زیر و بمی صدا و استرس است. به همین ترتیب، متون نوشته شده دارای عناصر غیر شفاهی مانند سبک دست خط، آرایش فضایی از کلمات، و یا طرح های فیزیکی از یک صفحه است.
شرایط محیطی که در آن ارتباط ایجاد می گردد در فضای زیر بررسی می گردد :
ویژگی های فیزیکی و نحوه برقراری ارتباط
نحوه رفتار در طول تعامل
با این حال، بسیاری از مطالعه ارتباطات غیر کلامی در تعامل چهره به چهره خلاصه می گردد، که می توان آن را به سه حوزه اصلی طبقه بندی کرد

اهمیت
ارتباطات غیر کلامی نشان دهنده دو سوم از تمام ارتباطات است. ارتباطات غیر کلامی می تواند یک پیام را به صورت کلامی و یا سیگنال های درست بوسیله بدن به تصویر بکشد. سیگنال های بدن شامل ویژگی های فیزیکی و حرکات خودآگاه و ناخودآگاه، از فضای شخصی افراد است.می تواند از انتقال پیام اشتباهی جلوگیری نماید ارتباطات غیر کلامی می تواند باعث تقویت اولین برداشت در شرایط معمول مانند جذب شریک و یا در یک مصاحبه کسب و    . . . . .


برچسب‌ها: زبان بدن, رفتارهای غیرکلامی, ارتباطات غیرکلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۳۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

قوانین موفقیت در گفتار بی صدا ( زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی )

کلیه کتابها در مورد زبان بدن نوشته شده اند اما در اینجا به شما چند توصیه سریع و ثابت شده است که باید شروع به تمرین کنید:

به ظاهر خود نگاه کنید و از خودتان بپرسید:
آیا احساس اطمینان به خود را دارم؟
آیا مطمئن به نظر میرسم؟
ظاهرم چه تغییری ایجاد کنم تا به من شور و هیجان تازه ای بدهد؟
دست دادن: هیچ وقت با مچ شل دست ندهید. مطمئن باشد که دست شما استوار است ولی خیلی محکم دست ندهید.
خیلی بیشتر از حد معمول لبخند بزنید- حتی در حد یک کمدین ! لبخند اعتماد، آزادی و لبخند بیشتر ایجاد میکند!
با پشت صاف، سر و گردن به عقب کشیده راه بروید. با گامهای سریع و کنترل شده راه بروید و به آرامی نفس بکشید.
زمانی که با دیگران صحبت میکنید مسقیم به چشمانشان نگاه کنید.
همیشه در حال حرکت باشید – جنب و جوش شور و هیجان مثبت ایجاد میکند.
اگردرهرصورت احساس افسردگی میکنید، به زبان بدنتان نگاه کنید و سریعاً آنرا تغییر دهید. شما سریعاً احساس بهتر و اطمینان بیشتری پیدا خواهید کرد. در صورت نیاز به چابکی راه بروید.
اولین برخورد به نظر دیگران می آید بنابراین زمانی که    ...   ...


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباطات غیر کلامی, قوانین موفقیت در گفتار بی صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۲:۱۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تفسیر زبان بدن


اولین نگرش برای تفسیر زبان بدن که با آن آشنا می شویم مربوط به وجود انرژی اطراف بدن است .در این نظریه بیان می شود انسانها فراتر از یک جسم متحرک بوده و منشا حرکات در یک انرژی اثیری هستند .در این نوع نگرش هر عضو بدن مرکز انرژی مربوط به خود را دارد . این مراکز در فرهنگ ها و علوم مختلف مورد مطالعه قرار گرفته و با نام هایی از قبیل چاکرا ، مریدیان ، نقطه انرژی ، ورتکس و غیره ثبت شده است . از دید این افراد دستها از اهمیّت زیادی برخوردار هستند . در ادامه به تفسیر های ارائه شده می پردازیم .
پنهان کردن دست چپ = پنهان کردن مسایل شخصی
پنهان کردن دست راست = پنهان کردن مسایل خارجی
درهم قفل کردن انگشت ها یا چسباندن نوک انگشت ها به هم = تلاش برای قدرتمند به نظر رسیدن
نگه داشتن انگشت شست = اضطراب ، شک ونگرانی ، احساس ترس
سفت و کشیده کردن شست یا دیگر انگشتان دست = میل به حفظ موضع با یک دندگی ، سلطه طلبی
خاراندن یا مالیدن بالای سر = پریشانی و درماندگی
مالیدن پیشانی بین انگشت شست و چهار انگشت دیگر = تردید و نگرانی
فشار وارد کردن یا ضربه زدن به ناحیه بین ابروها = تلاش برای به خاطر آوردن
مالیدن چشم ها = خستگی فکری ، درماندگی تحت فشار کار زیاد
گرفتن ، فشار دادن ، خاراندن یا مالیدن بینی = احساس تحت سلطه یا در فشار بودن
لمس کردن شقیقه با نوک انگشت = اشباع فکری
پوشاندن دهان هنگام گوش دادن = ارزیابی منتقدانه ، باور نکردن چیزی که می شنود
پوشاندن دهان هنگام صحبت کردن = ترس از بیان ، پنهان کاری ، خجالتی بودن
نگه داشتن چانه = احساس حقارت و   ...   ...


برچسب‌ها: زبان بدن, تفسیر زبان بدن, ارتباط های غیر کلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۲ساعت ۲۱:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چرا خميازه مي كشم؟

همه خميازه مي كشند – از نوزاد گرفته تا پدر بزرگ و مادر بزرگ – حيوانات هم خميازه مي كشند . اما واقعا چرا انسانها و حيوانات خميازه مي كشند؟ هيچ كس به درستي نمي داند. ولي نظريه‌هاي ( عقايد) بسياري درباره علت خميازه كشيدن انسانها وجود دارد.

يكي اين است كه وقتي كسل يا خسته هستيم مثل قبل به طور عادي نفس عميق نمي كشيم . بنابراين نظريه ، بدنمان دچار كمبود اكسيژن مي شود چون تنفسمان كند شده است . درنتيجه خميازه به ما كمك مي كند تا اكسيژن بيشتري وارد خون شود و دي اكسيد كربن بيشتري از خون خارج گردد.

به همين ترتيب خميازه كشيدن عملي غير ارادي است ( چيزي كه واقعا قادر به كنترل آن نيستيم ) و به ما در كنترل ميزان اكسيژن و دي اكسيد كربن كمك مي كند. به‌نظر خوب مي رسد ولي . . . .


برچسب‌ها: چرا خميازه مي كشم, بهداشت صدا, صداسازی, زبان بدن, خمیازه مخاطبان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۲۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

ارتباطات غير كلامي و استفاده از زبان بدن

ارتباطات غير كلامي و استفاده از زبان بدن ( زبان جسماني- زبان اشاره )

گوش دادن هم ارتباط كلامي است

زندگي انسان از بدو تولد در ميان ديگران و در اجتماع آغاز مي شود.

نوزاد كه به تدريج در ميان ديگران زندگي مي‌كند، رفتارهاي اجتماعي را ياد مي گيرد و با محيط زندگي خود سازگار مي شود.

يكي از رفتارهاي اجتماعي انسان حرف زدن يا ارتباط كلامي است. بطور كلي ارتباطCommunication يعني فرايند انتقال پيام از فرستنده به گيرنده مشروط برآن كه محتواي مورد انتقال از فرستنده‌ برگيرنده منتقل شود و بالعكس . براي برقراري رابطه، انتقال دهنده و گيرنده بايدكد يا رمزمشتركي داشته‌باشند تا معني اطلاعات موجود درپيام بدون‌اشتباه تعبير‌شود. ۱

اين كد يا رمز مشترك در ارتباط كلامي از جنس كلام يا زبان مشترك است ; كه خود همواره با رمزها و كدهاي غير كلامي مثل حركات و حالتهاي بدن ,چهره و دست و ... همراه است ( زبان بدن ) . اين رفتارهاي غير كلامي به شكلي تفكيك ناپذير بخش كلامي شنونده را تحت تاثير خود قرار مي دهد .

با توجه به تعريف ارتباط، هر ارتباطي دو سو دارد: يكي فرستنده و ديگري گيرنده (فعلاً به پيام و كانا‌ انتقال آن كاري نداريم.)

در ارتباط كلامي فرستنده همان گوينده‌است و   ...   ...   ...   ...


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباطات غیرکلامی, زبان جسمانی, گوش دادن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۱:۴۴ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه درست صحبت کنیم ؟

چگونه درست صحبت کنیم ؟

امروزه بسياري از نظريه‌پردازان و صاحب‌نظران علوم ارتباطات بر اين عقيده‌اند كه مهارت‌هاي ارتباطي نقش بسيار مهمي در موفقيت انسان چه در زندگي كاري و اداري و چه در زندگي شخصي آنان دارد.

به جرات مي‌توان ادعا كرد كه يكي از مهم‌ترين دلايل شكست‌هايي كه انسان در زندگي خود با آن مواجه مي‌شود اين است كه قبل از اتخاذ تصميم و مبادرت به انجام يك كار (انتخاب شغل، ازدواج، تربيت فرزند و امثال آن)‌ سعي نكرده است كه مهارت‌‌هاي ارتباطي و رفتاري لازم براي انجام آن كار را كسب كند.

پژوهش‌هاي انجام شده حاكي از آن است كه مهارت‌هاي لازم براي برقراري ارتباط موثر را مي‌‌توان از طريق آموزش و تمرين ياد گرفت و البته كسب اين مهارت‌ها چندان آسان به نظر نمي‌رسد، در برقراري ارتباط با ديگران چنانچه يكي از طرفين صحبت، پيام طرف مقابل را به خوبي دريافت نكند و    ....    ....    ...


برچسب‌ها: چگونه درست صحبت کنیم, اصول مذاکره, اصول گفتگو, ارتباط غیرکلامی, زبان بدن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۱:۲۳ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مهارت هاي ارتباطي گويندگان

 
 
مهارت هاي ارتباطي گويندگان

گويندگي اخبار راديو و تلويزيون يك مهارت فردي در "اجرا" است.چه آن را استعدادي ذاتي بدانيم و چه هنري فرا گرفته شده و چه هردو.
امروزه رسانه ها بهترين گوينده خبر يا مجري را كسي مي دانند كه اجراي واقعي تري داشته باشد .اين اصلا به آن معنا نيست كه گويندگان از وضعيت "سنگي" و خشك به بيش از ح خودماني و راحت كشيده شوند بلكه بدان معنا است كه گويندگان با ارتقاء مهارت هاي خود در "اجرا" توانايي القا بهتري پيدا كرده و   ...   ...   ...


برچسب‌ها: مهارت هاي ارتباطي گويندگان, زبان بدن, گویندگی, مجریگری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۹:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

ابزارهای ارتباط غیر کلامی در گویندگی

 

ابزارهای ارتباط غیر کلامی در گویندگی


گویندگی هم هنر است،هم علم است.هم ساختگی است،هم ریشه در زندگی واقعی

انسان دارد.بی هیچ یک از این سه نمی توان گوینده موفقی بود.اگر قلباً اعتقاد داریم که

رسانه ما حرفهای ارزشمندی برای گفتن دارد،باید اجرای مان در خور محتوای حرفهایمان

باشد.کافی است کمی موضوع را جدی بگیریم.

برخی از ابزارهای ارتباط غیر کلامی در گویندگی:


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباط غیر کلامی, مجریگری, گویندگی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۸:۴۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

اعجاز آفرینی با دستان خود در مجری

- طرز ایستادن و حرکات بدن

برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباط غیر کلامی, مجریگری, گویندگی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۸ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۸:۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

چگونه خوب و رسا صحبت کنیم و چگونه جذاب شویم ؟

 

یکی از دغدغه های مهم افراد در زندگی شخصی و کاری این است که چگونه صحبت کنیم که بهترین تاثیر گذاری را داشته باشد. به عبارتی در زندگي همه ما مواقعي وجود دارد که بايد در حضور چند نفر راجع به مسئله اي صحبت کنيم. ممکن است اين صحبت در جلسه يا کنفرانسي باشد که رسميت داشته باشد و ممکن هم هست که در يک جمع خانوادگي يا در محيط کار بخواهيم براي دوستان يا همکارانمان صحبت کنيم. اگر مهارت هاي لازم را در اين زمينه داشته باشيم ، قطعاً روند کار با موفقيت بيشتري انجام مي شود و به نتايج بهتري مي رسيم.

آيا ربطي بين سخن گفتن و موفقيت و محبوبيت، مي بينيد؟ يک کارمند بخش تبليغات: صحبت کردن ارتباط مستقيمي با کار دارد. اينکه چه بگويم، چطور بگويم و يا به قول معروف از چه دري وارد شوم تا بتوانيم براي موقعيت کاري ام، به نتيجه اي دلخواه برسم. نوع صحبت، در کاري که دارم بسيار مهم است. اينکه چگونه موارد لازم و ظريف را رعايت کنم يا لحن در هنگام گفتن يا خواندن مطلب، با توجه به نوع و تفاوت آنها چگونه باشد و خيلي نکات ديگري که متاسفانه خيلي افراد از آنها کاملاً بي خبر و    ...   ...   ...   ...


برچسب‌ها: اصول سخنرانی, فن بیان, زبان بدن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۰:۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تكینیك های سخنرانی در جمع

 

سخنرانی در جمع برای اغلب افراد كار دشواری است.اگر مـی خـواهـیـد انـسـان موفـقی باشید، باید بر تكنیـكهـای سخنرانی تسلط پیدا نموده و یا حداقل هنگام صـحبـت در یك جمع احساس راحتی كنید.در زندگي همه ما مواقعي وجود دارد که بايد در حضور چند نفر راجع به مسئله اي صحبت کنيم. ممکن است اين صحبت در جلسه يا کنفرانسي باشد که رسميت داشته باشد و ممکن هم هست که در يک جمع خانوادگي يا در محيط کار بخواهيم براي دوستان يا همکارانمان صحبت کنيم.
اگر مهارت هاي لازم را در اين زمينه داشته باشيم ، قطعاً روند کار با موفقيت بيشتري انجام مي شود و به نتايج بهتري مي رسيم.
یکی از متداول ترین ترس هایی که تاکنون شناخته شده ترس حین صحبت در جمع یا درمقابل گروهی ازافراد است. يكي از نگراني‌هاي عمدة هر فرد ترس از سخن گفتن در حضور جمع است. بسياري از مردم به راحتي با هم گفتگو مي‌كنند اما هنگامي كه براي سخنراني فرا خوانده مي‌شوند دچار ترس و واهمه مي‌گردند.
بـرخی از افـراد همین كه به صحبت كردن در جمع فكر میكنند، دچار اضطراب و نـا آرامـی شده و هنگامی كه در مقام عمل شروع به سخنرانی می كنند، خشكشان مـی زنــد، تپش قلبشان شدیدتر میشود، دستانشان شروع به لرزش میكند و بصورتی گسسـتـه و لكنت وار شروع به صحبت می نمایند. اگر شما از ايستادن روي بلندي و صحبت كردن براي جمع مي‌ترسيد، بدانيد كه   ...    ...   ...


برچسب‌ها: تكینیك های سخنرانی در جمع, اصول سخنرانی, فن بیان, زبان بدن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۹:۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

برای یک سخنرانی تاثیرگذار باید کدام دست را تکان داد؟

یافته جدید پژوهشگران نشان می‌دهد که حرکت دادن دست در هنگام سخنرانی تأثیر متفاوتی در درک اصوات می‌گذارد.


محققان دانشگاه جورج تاون، مهارت‌های حرکتی و ادراکی را بوسیله نشان دادن عملکرد نیمکره راست و چپ مغز در هنگام شنیدن اصوات مختلف مورد بررسی قرار دادند.


دکتر «پیتر تورکلتاوب» متخصص اعصاب تأکید می‌کند: زبان در نیمکره چپ مغز پردازش می‌شود و گفته می‌شود که این مسأله به توانایی ویژه این بخش مغز در تجزیه و    ...    ....    ....


برچسب‌ها: اصول سخنرانی, فن بیان, زبان بدن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۸:۴۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

«body language» (زبان حرکات بدن ) چیست ؟

 


«body language» (زبان حرکات بدن ) چیست ؟
یکی از مهم ترین خصوصیات انسان که او را نسبت به سایر موجودات برتری می دهد قدرت تکلم و سخن گفتن اوست. او می تواند با به کارگیری کلمات و جملات احساسات و نیات درونی اش را بیان کند و دیگران را از آن آگاه نماید.

از طرفی خواسته یا ناخواسته در فضایی که آن را سکوت و خاموشی می نامیم و با زبان بی زبانی تنها با آنچه «body language» یا زبان حرکات بدن و اجزای آن خوانده می شود، می تواند به خوبی احساسی را انتقال داده یا معنای کلامی را تغییر دهد. هرگز اظهار دوستی و علاقه شخصی در حالی که اخم کرده و ترشرویی نشان می دهد، قابل قبول نیست. بنابراین به کارگیری این ۲ زبان در یک جهت و راستا می تواند به خوبی در بیان هیجانات، عواطف و احساسات به کار رود. اما در میان دنیای خاموش و    .....    ....   ... 

برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباط غیر کلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۳:۵۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

صدا و زبان بدن


صدا و زبان بدن

بسیاری از ارتباطات ما غیر کلامی هستند. حرکات بدن، خلق و خوی، ظاهر، نوع راه رفتن، نوع ایستادن، حرکت دستان و... همه به نوعی راهی برای ارتباط ما با سایرین است.

آیا حرکات بدن یک فرد در هنگام یک مصاحبه کاری، بستن یک قرارداد، مذاکره یا مشاوره با یک پزشک، صحبت با یک دوست یا اعضای خانواده و... مشابه هستند؟

می دانید که زبان یا به عبارتی صدای بدن ما می تواند، بلندتر از کلماتی باشد که از زبان ما خارج می‌شوند. در تمام سال‌های رشد و تکامل یک انسان، حرکات و صدای بدن او هم بزرگ‌تر،معنا دارتر، گویا تر و نیز خاص شخصیت همان فرد می‌شود.

گذشته از افرادی که متظاهر هستند و یا افرادی که با آگاهی کامل از این مسئله به حرکات بدنی خود جهت و هدف می‌دهند بیشتر افراد از این حرکات و صدای بدن خود آگاه نیستند.

همه می‌دانند که یک عمل بهتر از صد گفتار است. این گفته در باره صدای حرکات بدن، بسیار صحت دارد. "حرکات بدن یا به عبارتی صدا و زبان بدن" نوعی ابزار ارتباطی قدرتمند انسان است. ابزاری که با توسط آن می‌توان روابط اجتماعی را قوی یا ضعیف کرد. می‌توان یک دوست یا یک دشمن پیدا کرد و یا اینکه می توان با آن دیگران را به انجام کاری متقاعد ساخت و...


برچسب‌ها: زبان بدن, پرورش صدا, بهداشت صدا, ارتفاع و قوت و ملاحت صدا, لحن و لهجه و طنین صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۵۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

ارتباط غیر کلامی (لحن کلام چیست؟)


ارتباط غیر کلامی (لحن کلام چیست؟)

وقتی سخن از ارتباطات به میان می آید معمولا صبحت کردن با یکدیگر در ذهن انسان تداعی می شود. اما ارتباطات چیزی بیش از صحبت کردن است. وقتی شما در کلاس درس به پرسش، پاسخ می دهید وقتی تشویق می شوید، وقتی درمورد عقاید وافکار دیگران بحث می کنید، باکسی دست می دهید در یک مصاحبه استخدامی شرکت می کنید. در یک جلسه گروهی شرکت
می کنید، لباسی را انتخاب می کنید و یا به خرید یک خودرو اقدام می کنید در واقع شما ارتباط برقرار کرده اید.

بنابراین از آن جایی که دايما با مردم درارتباط می باشیم باید از روابط اجتماعی قوی برخوردار باشیم وتوانایی برقراری ارتباط با مردم را داشته باشیم و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشیم چرا که با افراد گوناگون با آداب ورسوم متفاوت درارتباط می باشیم. توانایی برقراری ارتباط مناسب، قدرت شما را درتبادل نظرات افزایش می دهد. شما در شغل وحرفه خود به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنید. همچنین جذب مشتری به مهارتهای ارتباطی شما بستگی دارد. بنابر این زیربنا و شالوده موفقیت شما درامررضایتمندی وجذب مشتری برقراری ارتباط متناسب است و . . . . . .


برچسب‌ها: پرورش صدا, بهدشت صدا, ارتفاع و قوت و ملاحت صدا, لحن و لهجه و طنین صدا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۰:۳۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

تعارفات نابجا


تعارفات نابجا


به خدا اگر بذارم، مگه از روی نعش من رد بشی، آقا غلامم، کوچیکم، خاک زیر پاتم، به جان تو به مرگ خودم اگر برم، نمیشه قربان تا شما نرید غیرممکنه، قربونت برم، فدات شم، بنده نوازی می کنید، شش دانگ در خدمتم، مغازه متعلق به خودتونه، اصلا همه زندگی فدای یک تار مویت ، اینکه قابل شما رو نداره... ، وقتی چانه ما ایرانی ها برای تعارف کردن گرم می شود ، اصلا کسی جلودارمان نیست.

مثل اینکه می خواهیم همه توانمان را در کلمه ها جمع کنیم و نشان دهیم آنقدر باشعور و مهربان و مودبیم که یکه تازی می کنیم و کسی حریف زبان ما نمی شود. جان و مال فرقی نمی کند ، چون در ماراتن تعارف کردن نه جان آدم و نه مال و ثروت هیچ ارزشی ندارد و می شود خیلی راحت از کیسه خلیفه بخشید. ما ایرانی ها همه حاتم طایی هستیم و اگر فدای کسی بشویم و قربانش برویم و همه دارایی مان را به پایش بریزیم، ترسی به خود راه نمی دهیم. یعنی اصلا ترس ندارد، چون ته دلمان می دانیم که راست نمی گوییم و  ...   ...   ...   ....  


برچسب‌ها: تعارفات نا بجا, آسیب شناسی زبان و بیان, اخلاق زبان و بیان, فرصت ها و تهدیدهای زبان و بیان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۲۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

زبان بدن چیست ؟


زبان بدن چیست  ؟


بعضی از حرکات درصورت، دست ها، پاها و دیگر اعضای بدن می تواند به فاش شدن افکار و روحیات مخاطب کمک کند. آیا می دانستید حتی زمانی که یک شخص با شما صحبت نمی کند، نشانه هایی درصورت، بدن، پاها و دست های او وجود دارد که می تواند بدون آن که خود او متوجه شود به شما در خواندن فکر او کمک کند. در حقیقت همه انسان ها به طور ناخودآگاه حرکاتی از بدن خود نشان می دهند که از آن به عنوان زبان بدن یاد می شود. آشنایی با این حرکات و نشانه ها می تواند به شما کمک کند، در ملاقات با دیگران بهتر بتوانید به آنچه در ذهن آن ها می گذرد پی ببرید و به این ترتیب تصمیمات منطقی تری بگیرید. برای مثال در بسیاری از موارد، زمانی که یک فرد هنگام صحبت با شما سرش را پایین نگه می دارد، با موهایش بازی می کند یا وزن بدن خود را روی یکی از پاهایش می اندازد به طور ناخودآگاه در حال انتقال پیامی به شماست.

● او تحت تاثیر شما ست

کنار زدن موها از روی صورت

این حرکت نشانه ای از عصبی بودن و در عین حال جلب شدن نظر شخص است. شخص سعی می کند با این کار حالت واقعی چهره خود را مخفی کند و  ...   ...   ...   ...


برچسب‌ها: زبان بدن, ارتباطات غیرکلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۸:۴۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

حرف دلت را بلند بزن


حرف دلت را بلند بزن


برای اینکه بتوان به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد باید مهارت های لازم را یادگرفت، در این باره می بایست اطلاعات کافی داشت و اعتماد به نفس، قاطعیت و مهارت کلامی خوبی هم پیدا کرد. برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی، اعتمادبه نفس کامل لازم است... ما آدم ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای زندگی کردن و رشد و تکامل مان لازم است که در جمع زندگی کنیم. اما برای اینکه بتوان به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد باید مهارت های لازم را یادگرفت، در این باره اطلاعات کافی داشت و اعتماد به نفس، قاطعیت و مهارت کلامی خوبی هم پیدا کرد.

برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی، اعتمادبه نفس کامل لازم است چند نوع رفتار را یاد بگیرید; «نه» گفتن و اظهار عدم تمایل، بیان احساسات منفی و مثبت و جراتمندی. مهارت «نه» گفتن و نپذیرفتن به روش مناسب و در شرایط و   ...   ...   ....


برچسب‌ها: حرف دلت را بلند بزن, اصول ارتباط با مخاطبان, مخاطب شناسی, چگونه خوب حرف بزنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۴:۳۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

با چند جمله طرف مقابلتان را جذب کنید


با چند جمله طرف مقابلتان را جذب کنید


حتی اگر بدانید که چطور باید گفت و گو را آغاز کرده و خوب صحبت کنید، باز هم انتخاب موضوع صحبت، کار دشواری است. برخی از موضوعات در بعضی از موقعیت ها نامناسب هستند و برخی دیگر حوصله دیگران را سر می برند. در این مقاله، برخی از موضوعاتی که گفت و گو را زنده نگاه داشته و در عین حال شما را سرگرم آن می کند، آورده شده اند.

● با یک تعریف و تمجید واقعی شروع کنید

مثلا: «از کفش هایت خوشم آمده» یا «امروز سخنرانی ات عالی بود» یا «پیانو نواختن تو را دوست دارم». سعی کنید این تعریف و تمجید در رابطه با کاری باشد که طرف مقابل انجام داده نه شخصیت و ویژگی هایی که او دارد زیرا بدین ترتیب می توانید گفت و گو را با پرسیدن سوال در همین مورد ادامه دهید، مثلا: «کفش هایت را از کجا خریدی؟» یا «چطور یاد گرفتی آنقدر زیبا سخنرانی کنی؟» یا «پیانوزدن را از چه کسی یاد گرفتی؟». اما اگر مثلا به کسی بگویید چشم های زیبایی دارد، او فقط تشکر می کند و گفت و   ...   ...   ...   ...


برچسب‌ها: مخاطب شناسی, جذب مخاطبان, روش های اثرگذاری و نفوذ در دیگران
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱:۵ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

آیا می دانید گوش دادن هم ارتباط كلامی است؟


آیا می دانید گوش دادن هم ارتباط كلامی است؟

یك شنونده خوب چه ویژگی هایی دارد؟


زندگی انسان از بدو تولد در میان دیگران و در اجتماع آغاز می شود.

نوزاد كه به تدریج در میان دیگران زندگی می كند، رفتارهای اجتماعی را یاد می گیرد و با محیط زندگی خود سازگار می شود.

یكی از رفتارهای اجتماعی انسان حرف زدن یا ارتباط كلامی است. «بطور كلی ارتباطCommunication یعنی فرایند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده مشروط برآن كه محتوای مورد انتقال از فرستنده برگیرنده منتقل شود و بالعكس . برای برقراری رابطه، انتقال دهنده و گیرنده بایدكد یا رمزمشتركی داشته باشند تا معنی اطلاعات موجود درپیام بدون اشتباه تعبیر شود.»۱

این كد یا رمز مشترك در ارتباط كلامی از جنس كلام یا زبان مشترك است ; كه خود همواره با رمزها و كدهای غیر كلامی مثل حركات و  ..  ..   ...   ...


برچسب‌ها: گوش دادن, ارتباطات کلامی, زبان بدن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ مرداد۱۳۹۲ساعت ۱۹:۵۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مهارت گوش دادن، پایه ارتباط مؤثر با دیگران است.

مهارت گوش دادن، پایه ارتباط مؤثر با دیگران است.
 
نشسته اید رو به روی دوست صمیمی تان، دارید خاطرات یک سال پیش را با هم مرور می کنید؛ خاطرات روزهایی که داشتید زیر فشار های خانوادگی و درسی، له می شدید. دارید همه موضوع هایی که آن موقع در موردش حرف می زدید و درد دل می کردید را یکی یکی به ذهن می آورید. هیجان آن روزهای تلخ در ذهنتان تازه می شود. همین طور که دارید حرف می زنید، یکدفعه متوجه می شوید که دوست شما چند تا از مهم ترین چیزهایی که آن روزها برایتان اتفاق افتاده را به یاد ندارد.

مطمئن اید که در مورد آن موضوع ها برایش خیلی حرف زده اید. اولین چیزی که به ذهنتان می رسد چیست؛ اینکه دوست شما حرف هایتان را گوش نداده است؟ چه حسی به شما دست می دهد؟ حالا جایتان را با هم عوض کنید. می خواهید بدانید چطور می توانید فعالانه تر به حرف های دوستتان گوش دهید؟

«گوش دادن با شنیدن فرق می کند.» این اولین جمله ای است که استادان رشته های روان شناسی، مشاوره و . . . .


برچسب‌ها: گوش دادن, مهارت گوش دادن, جذب مخاطبان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۹۲ساعت ۲۳:۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

حرف زدن با زبان بدن

هنگامی که افراد در یک جمع لب به سخن می گشایند ، تنها سخن افراد نیست که طرف مقابل را متقاعد می کند بلکه زبان بدن نقش مهمی دارد.
حرف زدن بدون سخن گفتن
فرآیند ارتباط به طور کلی ارسال و دریافت پیام ها را ممکن می سازد. افراد در یک خانواده ، در جامعه، در گروه دوستان نیازمند این امر هستند که به طور کلی درباره ارتباط غیر کلامی و کلامی مهارت و دانش لازم را داشته باشند. به طور مثال کلاس درس را در نظر بگیرید، افرادی که در کلاس کنفرانس می دهند، حالت های مختلفی را به مخاطبین خود القاء کرده که نشان از ارتباطی به نام ارتباط غیر کلامی است.
صحنه اول: نگاهش می کنید، مؤدب پاهایش را روی هم انداخته ونشسته است، با چشمانی با صلابت و اقتدار خاص مشغول سخن گفتن است.
صحنه دوم: دستانش را زمان سخن گفتن تکان می دهد. چرا که فکر می کند با این کار مطلب را کامل ادا کرده است.کمی که می نگرید، احساس می کنید که می خواهد به همه کلاس مسلط شود.

صحنه سوم: صدایش از عمق وجود می لرزد. سخنان را تکه تکه بیان می کند. نگاهش را به آخر کلاس دوخته است، از افراد داخل کلاس صرف نظر کرده، چرا که   ....


برچسب‌ها: زبان بدن, حرف زدن با زبان بدن, زبان جسمانی, ارتباطات غیر کلامی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ خرداد۱۳۹۲ساعت ۲۱:۲۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مطالب قدیمی‌تر