فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو

آشنائی با فن خطابه ، اصول مخاطب شناسی ، مناظره ،مباحثه ، تدریس ،قصه گوئی ،دکلمه ، مجریگری و زبان بدن

خلاصه کتاب سخن و سخنوری مرحوم آقای فلسفی

 

مقاله حاضر، گزیده مهمترین مطالب کتاب «سخن و سخنوری» اثر خطیب توانا حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی رحمه‌الله فلسفی است.

ناطق و فنّ سخن

1) سه چیز در نطق گویندگان نقش بسیار مهم و مؤثر دارد:

الف) شخصیت ناطق و قدر و منزلتی که در افکار عمومی دارد. به هر نسبتی که ناطق محبوب‌تر باشد و مقبولیتش در جامعه بیشتر، به همان نسبت توجه مردم به سخنش زیادتر و اثر کلامش فزون‌تر خواهد بود.

ب) موضوع مورد بحث. هر قدر موضوع به نظر مردم مهم‌تر باشد میل آنان به استماعش بیشتر است.

ج) هنر ناطق در کیفیت القای کلام.

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: «رُبَّ کَلامٍ أَنْفَذَ مِنْ سِهامٍ؛ چه‌بسا کلامی که تأثیرش [در شنوندگان] از تیرهای برّان و دل شکاف زیادتر است.»(1)

 

______________________________

1 ـ غرر الحکم، ص 416.

 

آگاهی و آگاه‌سازی

2) سخنور باید از مطلبی که می‌خواهد مورد بحث قرار دهد، آگاه باشد، یعنی بداند چه می‌خواهد بگوید یا چه مسائلی را با شنوندگان در میان می‌گذارد و با چه نظم و ترتیبی آن را ادا می‌کند.

3) آگاهی سخنران به مادّه و صورت سخن و آغاز و انجام کلام، به گفته‌های وی نظم و ترتیب می‌بخشد.

4) سخنران علاوه بر خودآگاهی، باید آگاه‌سازی هم بنماید و در آغاز کلام موضوع بحث خود را هرچند با عبارتی کوتاه و مختصر به اطلاع شنوندگان برساند.

اقناع و ترغیب

5) سخنران باید در موضوعی که مورد بحث قرار می‌دهد، آن‌قدر قوی و مسلّط باشد که بتواند عقل شنوندگان را در صحّت و اصالت آن اقناع نماید و آنان را با خود موافق و هم‌عقیده سازد.

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: « ما مِنْ طاعَةِ اللّهُ شَیْ‌ءٌ اِلاّ یَأْتی فی کُرْهٍ وَ ما مِنْ مَعْصِیَةِ اللّهِ شَیْ‌ءٌ اِلاّ یَأْتی فی شَهْوَةٍ؛ هیچ یک از اوامر خداوند اطاعت نمی‌شود مگر با کراهت و بی‌رغبتی و هیچ یک از معاصی صورت نمی‌پذیرد مگر با شهوت و تمایل نفسانی.»(1)

سخن گفتن بدون علم

6) در آئین مقدس اسلام، سخن گفتن از روی علم و بصیرت و لب فرو بستن از آنچه نمی‌داند یکی از حقوق خداوند بر بندگان است. «عَنْ زُرارَةِ بْنِ أعْیَنْ قالَ سَأَلْتُ أبا جَعْفَرٍ علیه‌السلام ما حَقُّ اللّهِ عَلَی الْعِبادِ قالَ أَنْ یَقُولُوا مایَعْلَمُون وَ یَقِفُوا عِنْدَ مالا یَعْلَمُونَ؛ زراره می‌گوید: از امام باقر علیه‌السلام سؤال کردم: حق خدا بر بندگان چیست؟ در پاسخ فرمود: آن را که می‌دانند بگویند و در چیزی که نمی‌دانند توقف نمایند.»(2)

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: «دَعِ القَوْلَ فیما لاتَعْرِفُ؛ سخن گفتن را در چیزی که نمی‌دانی و از آن آگاهی نداری رها کن.»(3)

بدون علم سخن گفتن، گوینده را تحقیر می‌کند.

حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: «تَکَلَّمُوا تُعْرَفُوا فَاِنَّ المَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسانِه؛ سخن بگوئید تا شناخته شوید. چه آدمی زیر پوشش زبان پنهان است [و چون سخن بگوید، قدر و منزلتش روشن می‌گردد.]»(4)

زبان در دهان ای خردمند چیست کلید در گنج صاحب هنر

______________________________

1 ـ نهج البلاغه، خطبه 175.

2 ـ میزان الحکمه، ج 5، ص 14.

3 ـ فهرست غرر، ص 333.

4 ـ نهج البلاغه، کلمه 392.پ

چو در بسته باشد چه داند کسی که گوهر فروش است یا پیله‌ور

سخن ارتجالی

8) سخن ارتجالی به سخنی گفته می‌شود که در صلاحیت سخنران می‌باشد ولی در شرایطی قرار می‌گیرد که بدون آمادگی قبلی مجبور به سخنرانی می‌شود. این‌گونه سخنرانی‌ها را فقط افراد با تجربه و توانمند باید بپذیرند که اندوخته فکری و ذخیره علمی فراوان دارند.

رعایت فهم شنوندگان

9) سخنران باید در گفته‌های خود مقدار درک شنوندگان را رعایت نماید و در خور فهم آنان سخن بگوید. برای نیل به این هدف، دو نکته باید همواره مورد توجه خطیب باشد:

الف) ماده‌ای را که برای بحث انتخاب می‌نماید، شایسته مجلس و متناسب با فهم حضار باشد که در غیر این صورت یا به موضوع بحث ستم کرده است و یا به شنوندگان.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «قامَ عیسَی بْنُ مَرْیَمَ خَطیبا فی بَنی اِسْرائیلَ فَقالَ یا بَنی اِسْرائیلَ لاتُحَدِّثُوا الْجُهّالَ الْحِکْمَةَ فَتَظْلِمُوها وَ لاتَمْنَعُوها اَهْلَها فَتَظْلِمُوهُمْ؛ حضرت عیسی بن مریم بین بنی اسرائیل برای خطابه به‌پا خاست. فرمود: ای بنی اسرائیل، مطالب حکیمانه را با افراد جاهل در میان نگذارید که این ظلم به حکمت است، و آن را از افراد شایسته منع مکنید که ظلم به شایستگان است.»(1)

ب) در مقام سخن، درجه عقل، نیروی درک، سطح فرهنگ، ظرفیت معنوی، استعداد فکری، قدرت فراگیری، طرز تفکر و درجات صلاحیّت و شایستگی شنوندگان را بسنجد و مطالب خود را با رعایت استعداد آنان بیان نماید، نه آنکه مراتب علمی خود را معیار قرار داده و هرچه را که می‌داند بگوید. حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: «لاتَقُلْ ما لاتَعْلَمُ بَلْ لاتَقُلْ کُلَّ ماتَعْلَمُ؛ در مقام سخن، نه فقط آن را که نمی‌دانی مگوی بلکه همه دانسته‌های خود را نیز به زبان نیاور.»(2) در جای دیگر می‌فرمایند: «یَنْبَغی أَنْ یَکُونَ عِلْمُ الرَّجُلِ زائِدا عَلی نُطْقِهِ وَ عَقْلُهُ غالِبا عَلی لِسانِهِ؛ شایسته و سزاوار آن است که علم

______________________________

1 ـ امالی صدوق، ص 253.

2 ـ نهج البلاغه، کمله 382.

آدمی از نطقش فزون‌تر باشد و عقلش بر زبان وی غالب و پیروز.»(1)

تقوی و خلوص سخنور

10) تأثیر کلام خطیب از بزرگترین نشانه‌های شخصیت او در افکار عمومی است. سخنور اسلامی، اگر به گفته‌های خود عمل نکند، نفوذ کلام خود را از دست می‌دهد و مردم به امر و نهی او ترتیب اثر نمی‌دهند و گفته‌هایش را بی‌تفاوت تلقی می‌نمایند.

عَنْ أبی عبداللّه علیه‌السلام قالَ: «اِنِّ الْعالِمَ اِذا لَمْ‌یَعْمَلْ بِعِلْمِهِ زَلَّتْ مَوْعِظَتُهُ عَنِ الْقُلُوبِ کَما یَزِلُّ الْمَطَرُ عَنِ الصَّفا؛ امام صادق علیه‌السلام فرمود: زمانی که عالم، به علم خود عمل نکند موعظه او از دل‌ها می‌لغزد همان‌طور که باران از روی سنگ‌های سخت می‌لغزد.»(2)

عن النّبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله : «یا أَباذَرّ ما مِنْ خَطیبٍ اِلاّ عُرِضَتْ عَلَیْهِ خُطْبَتُهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَ ما أَرادَ بِها؛ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به اباذر فرمود: هیچ خطیبی نیست مگر آن که در قیامت خطبه او و قصدش از ایراد آن خطبه به وی عرضه می‌شود.»(3)

مقدمه سخن

11) مقدمه از دو دیدگاه قابل بررسی است:

لزوم و عدم لزوم که به اعتبار محتوای سخن و با توجه به شرایط به چهار قسم قابل تقسم است:

1 - ذکر مقدمه ضروری است.

2 ـ مقدمه ضرورت ندارد ولی ذکرش مفید و ثمربخش است.

3 ـ مقدمه لازم نیست و ذکرش خلاف بلاغت است.

4 ـ ذکر مقدمه زیان‌بار و مضر است و باید ترک شود.

کیفیت و مقدار مقدمه

الف: کیفیت

12) مقدمه سخن، به منزله پلی است که افکار شنوندگان را با اصل مطلب مرتبط می‌کند و موجب تقریب اذهان می‌گردد، لذا سخنور باید آن را به‌گونه‌ای طرح‌ریزی کند و مطالبی را در آن به کار برد، که راه‌گشای شنوندگان، در فهم متن سخنرانی باشد.

ب: مقدار

13) سخنور باید مراقبت نماید که مقدمه از حدی که متناسب است

______________________________

1 ـ غرر الحکم، ص 876.

2 ـ کافی، ج اوّل، ص 44.

3 ـ امالی شیخ طوسی، ج 2، ص 143.

تجاوز نکند و به زیاده‌روی گرایش نیابد، زیرا نقش مقدمه نزدیک کردن ذهن مخاطب به اصل بحث است و نه دور نمودن آن.

سخن حاوی پیام

15) اگر خطیب از مجموعه گفته‌های خود مطلب کوتاه و آموزنده‌ای را برگزیند و در پایان به شنوندگان خاطرنشان نماید، سخنش حاوی پیام خواهد بود و این خود برای سخنران امتیاز مثبتی است.

مزاج متعادل

16) حالات جسمی و روحی خطیب باید عادی و طبیعی باشد و در مواقع دردمندی، گرسنگی، بی خوابی و ... سخنرانی ننماید.

بدترین سخن

17) بدترین سخن، سخنی است که صدر و ذیل آن متناقض باشد.

قال علی علیه‌السلام : « شَرُّ الْقَوْلِ ما نَقَضَ بَعْضُهُ بَعْضا(1)؛ بدترین سخن آن است که قسمتی از آن قسمت دیگر را نقض کند.»

به عنوان مثال خطیبی در اول کلام خود می‌گوید: قالَ اللّهُ تَعالی فی مُحْکَمِ کِتابِهِ الْکَریمِ، و یکی از آیات قرآن را می‌خواند و بیان می‌کند که این آیه از متشابهات است. در این موقع یک شنونده دقیق می‌تواند اشکال کند که شما یا باید می‌گفتید: «فی کِتابِهِ» و یا اینکه می‌گفتید: «فی مُتَشابِهِ کِتابِه.»

18) مبلّغ باید حدّخود را بشناسد، ارزش معلومات خویش را بداند، بلند پروازی نکند و از مرز صلاحیّت علمی و لیاقتی که دارد، قدمی فراتر نگذارد.

عن النَّبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله : «هَلَکَ امْرُءٌ لَمْ یَعْرِفْ قَدْرَهُ وَ تَعَدّی طَوْرَهُ(2)؛ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: در معرض هلاک و تباهی است آن کس که قدر و ارزش خود را نشناسد و از حد خویشتن تجاوز نماید.»

19) خطیبی که حد خود را از جهت تقوی و درستکاری می‌شناسد و از لغزش‌های خویش آگاهی دارد، هنگام سخن باید خود را ضمیمه مردم کند و بگوید: «ما مسلمانیم، حق نداریم غیبت کنیم، دروغ بگوئیم، دشنام دهیم و ... .» اما اگر خود را نادیده انگارد و فقط خطابش به مردم باشد، سخنش

______________________________

1 ـ غرر الحکم، ص 444.

2 ـ کتاب شهاب، ص 58.

تأثیر لازم را نخواهد داشت.

20) خطیب باید حد خود را در قدر و منزلت اجتماعی بشناسد و به تناسب موقع و مقام خود سخن بگوید و از مرز خویش فراتر نرود که موجب هتک و توهینش خواهد شد و اسلام آن را روا نمی‌دارد.

عن ابی عبداللّه علیه‌السلام قال: «لایَنْبَغی لِلْمُؤْمِنِ أَنْ یُذِلَّ نَفْسَهُ(1)؛ اما صادق علیه‌السلام فرمود: برای مؤمن شایسته نیست که خویشتن را ذلیل و خوار نماید.»

21) غرور از جمله عواملی است که ممکن است در خطیب اثر سوء بگذارد و موجب شود که در کرسی سخن حد خود را از یاد ببرد.

قال علی علیه‌السلام : «یَنْبَغی لِلْعاقِلِ أَنْ‌یَحْتَرِسَ مِنْ سُکْرِ الْمالِ وَ سُکْرِ الْقُدْرَةِ و سُکْرِ الْعِلْمِ و سُکْرِ الْمَدْحِ وَ سُکْرِ الشَّبابِ فَاِنَّ لِکُلِّ ذلِکَ ریاحٌ خَبیثَةٌ تَسْلُبُ الْعَقْلَ وَ تَسْتَخِفُّ الْوَقارَ(2)؛ سزاوار است انسان عاقل از مستی مال، مستی قدرت، مستی علم، مستی مدح و مستی جوانی برحذر باشد. چه همه این عوامل را بادی است ناپاک، که عقل را سلب می‌کند و آدمی را سبکسر و بی‌شخصیت می‌سازد.»

22) مبلغ باید پیران و افراد مسنّ را تکریم و احترام کند و در امور خویش حد سنّ و سال افراد را مراعات نماید.

قال النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله : «بَجِّلُوا الْمَشایِخَ فَاِنَّ تَبْجیلَ الْمَشایِخِ مِن اِجْلالِ ِاللّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ لَمْ یُبَجِّلْهُمْ فَلَیْسَ مِنّا(3)؛ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: پیران را مورد تکریم قرار دهید، که بزرگ شمردن آنان، تکریم ذات اقدس الهی است. کسی که قدر آنان را بزرگ نشمرد، از پیروان مکتب ما نیست.»

چه می‌خواهد بگوید؟

23) پیش از آنکه خطیب بر کرسی خطابه قرار گیرد، باید بداند چه می‌خواهد بگوید و محتوای سخنش چیست؟ زیرا شناخت هدف، خط مشی سخنران را تعیین می‌کند و به وی قدرت روحی و اطمینان خاطر می‌بخشد.

عن علیٍ علیه‌السلام : «فَکِّرْ ثُمَّ تَکَلَّمْ تَسْلَمْ مِنَ الزَّلَلِ(4)؛ علی علیه‌السلام فرموده است: اول فکر کن، آنگاه سخن بگوی، تا از لغزش‌ها سالم و محفوظ بمانی.»

______________________________

1 ـ وسائل، ج 11، ص 425.

2 ـ غرر الحکم، ص 862.

3 ـ مشکوة الأنوار، ص 168.

4 ـ فهرست غرر، ص 315.

چگونه می‌خواهد بگوید؟

24) همان‌طور که خطیب، قبل از آغاز سخن، لازم است مواد مورد بحث خود را در نظر بگیرد و مشخص کند، همچنین لازم است مواد را در ذهن خود تنظیم نماید و چگونگی آغاز، انجام و محتویات بحث را در ذهن خود مرتب سازد. عن علیٍ علیه‌السلام قال: «أَحْسَنُ الْکَلامِ مازانَهُ حُسْنُ النِّظامِ وَ فَهِمَهُ الْخاصُّ و الْعامُّ(1)؛ علی علیه‌السلام فرموده است: بهترین کلام آن است که حسن نظم و ترتیب، به آن زیبایی و جمال بخشد و برای تمام مردم، از خواص و عوام، قابل فهم باشد.»

پرهیز از نقل شنیده‌ها

25) خطیب باید از گفتن شنیده‌هایی که به نظر دروغ و غیر قابل قبول می‌آید، خودداری کند و بی جهت خویشتن را در معرض نفی و اثبات این و آن قرار ندهد.

قال علی علیه‌السلام : «لاتُحَدِّثْ بِما تَخافُ تَکْذیبَهُ(2)؛ چیزی را که از تکذیب آن خوف داری، به مردم مگوی.»

واکنش سخن

26) خطیب باید موضوع سخن خود را از بعدهای مختلف بسنجد، واکنش‌ها را در نظر بگیرد و سپس برای شنوندگان بیان نماید.

27) واکنش بد و اثر نامطلوبی که سخن گوینده در قلوب مردم به جای می‌گذارد، ناشی از دو عامل است:

الف ـ انحرافات فکری؛

ب ـ ناسنجیده سخن گفتن.

سخنور و فصاحت

28) خطیب باید کلمات و جملاتی را به کار برد که روان و روشن باشد و از گفتن الفاظ پیچیده و نامأنوس اجتناب نماید.

عن علیٍ علیه‌السلام قال: «أَحْسَنُ الْکَلامِ ما لاتَمُجُّهُ الآْذانُ وَ لایُتْعِبُ فَهْمُهُ الأفْهامَ(3)؛ علی علیه‌السلام فرموده است: بهترین کلام آن است که گوش‌ها را در شنیدن بی رغبت ننماید و فهم‌ها را به سختی و مشقت نیندازد.»

29) سخنور فصیح باید اولاً به اندازه لازم بر لغات فصیح و کلمات روان مسلط باشد و ثانیا دارای ذوق طبیعی و استعداد فطری باشد.

30) سخنور فصیح، باید سخن آفرین باشد و آن چنان خود را آماده کند و در ادای کلمات و ساختن جملات تسلّط

______________________________

1 ـ همان، ص 332.

2 ـ غرر الحکم، ص 800.

3 ـ فهرست موضوعی غرر الحکم، ص 332.

یابد که موقع سخنرانی در بن‌بست واقع نشود.

31) سخنور باید بدون تکلّف و زحمت، مسائل مورد بحث خود را در قالب الفاظی فصیح و زیبا و جملاتی بدیع و رسا، که وافی به مقصود باشد بریزد و آن‌طور که می‌خواهد با بیانی روشن و واضح به اطلاع شنوندگان برساند.

ضرورت تمرین

32) کسی که می‌خواهد خلاق سخن شود، لازم است برای خود برنامه تمرین قرار دهد و هر روز درباره یکی از آیات و روایات یا یکی از وقایع روز چندین‌بار با عبارات مختلف سخن بگوید.

33) مبلغ باید با تمرین و ممارست زیاد، سخن گفتن را ملکه نفس خویش سازد.

34) سخن گفتن در مجالس بزرگ مثل شناکردن در استخرهای بزرگ و دریاست که نیاز به تمرین و ممارست در استخرهای کوچک دارد. پس یک سخنور ابتدا در جلسات کوچک تمرین می‌کند سپس در جلسات بزرگ با حضور هزاران نفر سخن می‌گوید.

زیبایی و جمال

35) از جمله اموری که در جامعه به آدمی محبوبیّت می‌بخشد، زیبایی و جمال است؛ خواه زیبایی ظاهری باشد و خواه از جهت باطن و اخلاق .

36) فصاحت بیان برای انسان فصیح، نوعی جمال و زیبایی است. او وقتی لب می‌گشاید و سخن می‌گوید، شنوندگان با میل و رغبت به وی می‌نگرند و با علاقه و اشتیاق به سخنانش گوش می‌دهند. «سَمِعَ النَّبِیُّ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله عَنْ عَمِّهِ الْعَبّاسِ کَلاما فَصیحا فَقالَ لَهُ: بارَکَ اللّهُ لَکَ یا عَمُّ فی جَمالِکَ أَیْ فَصاحَتِکَ(1)؛ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله از عمویش عباس بن عبد المطلب کلام فصیحی شنید. فرمود: خداوند جمالت را یعنی فصاحتت را برای تو ثابت و پایدار قرار دهد.»

گزینش لغات

37) اگر سخنران بخواهد بر الفاظ تسلط یابد، به‌گونه‌ای که قادر شود با سهولت، آن‌ها را ضمن سخن به کار برد، باید هرکجا یک کلمه یا جمله زیبایی را شنید یا در نوشته‌ای خواند، آن را در دفترچه‌ای یادداشت نماید و به ذهن بسپارد، تا موقع سخنرانی در جای خود به تناسب بحث استفاده نماید.

______________________________

1 ـ المستطرف، ج اول، ص 41.

کلمات زشت

38) متکلم فصیح باید مراقبت کند که در کرسی خطابه، سخنانش به لغات زشت و الفاظ قبیح آلوده نگردد و کلماتی که بر خلاف ادب است به زبان نیاورد.

39) الفاظ زشت و کلمات خلاف ادب، قدر و منزلت اجتماعی مبلغ را کاهش داده و افراد وزین را از اطراف او دور می‌کند.

حضرت علی علیه‌السلام در این‌باره می‌فرماید:

«اِیّاکَ وَ مایُسْتَهْجَنُ مِنَ الْکَلامِ فَاِنَّهُ یَحْبِسُ عَلَیْکَ اللِّئامَ و یُنَفِّرُ عَنْکَ الْکِرامَ(1)؛ از سخنان قبیح و مستهجن پرهیز نما که زشتگویی، فرومایگان را در اطرافت نگاه می‌دارد و عناصر شریف و بزرگوار را از گِردت پراکنده می‌سازد.»

40) زیان زشتگویی عاید گوینده آن می‌شود و کسی که مردم از زبان او خائف‌اند گرفتار آتش خواهد شد.

عن النّبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله قالَ: «یا عَلیُّ مَنْ خافَ النّاسُ مِنْ لِسانِهِ فَهُوَ مِنْ اَهْلِ النّارِ(2)؛ ای علی، کسی که مردم از زبانش بترسند، از اهل دوزخ است.»

وقفه در کلام

41) خطیب فصیح، باید در ضبط لغات و ساختن جملات بسیار تمرین کند که حین سخن برای یافتن لفظ مناسب، دچار وقفه نشود و تسلسل کلامش از بین نرود.

لکنت زبان

42) عوامل زیر باعث لکنت زبان و جویده و نامفهوم سخن گفتن می‌شود:

الف) نارسایی علمی

ب) دودلی و تردید در صحت و سقم مطلب مورد نظر

ج) خلاف عقیده و واقعیت سخن گفتن

تناسب در سرعت کلام

43) رعایت اعتدال در تندگویی و کندگویی از جمله مسائلی است که در فصاحت متکلم اثر قابل ملاحظه‌ای دارد و خطیب باید با تمرین آن را ملکه خود سازد.

اندازه‌گیری صدا

44) صدای خطیب، باید معتدل و به اندازه باشد. نه آن‌قدر بلند حرف بزند که صورت فریاد به خود بگیرد و نه آن قدر آهسته که شنونده به سختی و با توجه بیش

______________________________

1 ـ غرر الحکم، ص 156.

2 ـ بحار، ج 74، ص 46.

از اندازه بشنود.

45) سخنران آنجا که می‌خواهد به مردم خطاب کند و مطلب مهمی را تذکر دهد، مقتضی است با صدای بلندتر از حد عادی سخن بگوید. و آنجا که در مقام پندگفتن است و می‌خواهد مردم را نصیحت کند، بهتر است آن را آهسته بیان نماید.

بلاغت سخنور

46) خطیب بلیغ کسی است که در مقام خطابه، با توجه به مقتضیات زمان، گفته‌هایش فصیح و روان و خالی از پیچیدگی باشد.

47) سخنران بلیغ، کلام را به درازا نمی‌کشاند و نیازی به اطاله سخن ندارد. «قیلَ لأِبی عبداللّه علیه‌السلام : مَاالْبَلاغَةُ؟ قالَ مَنْ عَرَفَ شَیْئا قَلَّ کَلامُهُ فیهِ وَ اِنَّما سُمِّیَ البَلیغُ لأِنَّهُ یَبْلُغُ حاجَتَهُ بِأَهْوَنِ سَعْیِهِ(1)؛ از امام صادق علیه‌السلام سؤال شد: بلاغت چیست؟ در پاسخ فرمود: کسی که چیزی را می‌داند، درباره آن کم سخن می‌گوید و بلیغ را بلیغ می‌گویند، چون با کوشش ناچیز به نیاز خود دست می‌یابد.»

48) شکر نعمت گران‌بهای سخن آن است که این نعمت، در جای خود با اندازه‌گیری صرف شود. «عَن مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ علیهماالسلام قالَ یا هِشامُ مَنْ مَحی طَرائِفَ حِکْمَتِهِ بِطُولِ کَلامِهِ فَکَأَنَّما أَعانَ هَواهُ عَلی هَدْمِ عَقْلِهِ وَ مَنْ هَدَمَ عَقْلَهُ أفْسَدَ عَلَیْهِ دینَهُ وَ دُنْیاهُ(2)؛ امام موسی بن جعفر علیهماالسلام ، هشام بن حکم را مخاطب ساخته و فرمودند: هرکس نوآوری‌های حکیمانه و مطالب تازه و ارزشمند خود را با طولانی کردن سخن خود محو نماید (و آن را بی‌اثر کند)، مثل این است که هوای نفس خویش را برای ویران سازی عقل خود یاری نموده است و کسی که با عقل خویشتن چنین کند، دنیا و آخرت خود را فاسد کرده است.»

49) خطیب بلیغ، مقدار سخن را با توجه به اقتضای مجلس می‌سنجد و اختصار و تفصیل کلام را با رعایت موقع و مقام اندازه‌گیری می‌کند.

عن علیٍ علیه‌السلام قال: «خَیْرُ الْکَلامِ ما لایَقِلُّ وَ لایَمِلُّ(3)؛ علی علیه‌السلام فرمود: بهترین کلام آن است که نه کم باشد [و خلاف توقع] و نه [زیاد و[ ملال‌انگیز.»

50) خطیب و مبلغ پرحرف و زیاده‌گوی باید منتظر سرزنش شدن از

______________________________

1 ـ تحف العقول، ص 359.

2 ـ اصول کافی، ج اول، ص 17.

3 ـ فهرست غرر، ص 333.

سوی شنوندگان باشد.

عن علیٍ علیه‌السلام قال: «مَنْ أَطالَ الْکَلامَ فیما لایَنْبَغی فَقَدْ عَرَّضَ نَفْسَهُ لِلْمَلامَةِ(1)؛ آن کس که سخن را در جایی که سزاوار نیست به درازا می‌کشاند، با این کار، خویشتن را در معرض ملامت قرار می‌دهد.»

51) از هدف بحث خارج شدن، سخنان زائد به میان آوردن و کلام را به درازا کشاندن، شنونده را خسته می‌کند و از مطلب مورد علاقه‌اش باز می‌دارد.

عن أبی عبد اللّه علیه‌السلام قال: «ثَلاثَةٌ فِیهِنِّ الْبَلاغَةُ: التَّقَرُّبُ مِنْ مَعْنَی الْبُغْیَةِ و التَّبَعُّدُ مِنْ حَشْوِ الْکَلامِ وَ الدَّلالَةُ بِالْقَلیلِ عَلَیَ الْکَثیرِ(2)؛ امام صادق علیه‌السلام فرمود: منشأ بلاغت سخن سه چیز است:

1) نزدیک بودن به هدف و موضوع بحث. 2)دوری کردن از سخنان زائد و بی مورد. 3) القا کردن معانی زیادی با عباراتی کم.»

52) مبلغ باید از گفتن سخنان بی فایده پرهیز کند: اولیای گرامی اسلام، این قبیل سخنان را به «کلام فیما لایعنیه» تعبیر کرده و آن را سخت مذمت کرده‌اند.

عن النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله قال: «اِنَّ أَکْثَرَ النّاسِ ذُنُوبا یَوْمَ الْقِیامَةِ أَکْثَرُهُمْ کَلاما فیما لا یَعْنیهِ(3)؛ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: در قیامت، گناه کسانی بیشتر است که بیشتر سخنان بی‌فایده گفته‌اند.»

رعایت تناسب مجلس

53) خطیب باید قبلاً از خصوصیات مجلس و علت تشکیل آن آگاه گردد تا بتواند مطالبی را که متناسب با حال و مقتضی مجلس است انتخاب نماید.

54) خطیب موقع تصمیم‌گیری برای گزینش ماده سخن لازم است خویشتن را از تمام احساسات شخصی و افکار خصوصی خالی کند، تمام ابعاد مجلس را واقع بینانه مورد توجه قرار دهد و مطلبی را برای سخن آماده کند که از هر جهت متناسب آن مجلس باشد.

جامعه‌شناسی و روانشناسی

55) بسیاری از مسائل اصولی جامعه‌شناسی در قرآن شریف و احادیث رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و اهل بیت علیهم‌السلام آمده است. اگر خطیب تحصیل کرده، از این رشته علمی آگاهی یابد، می‌تواند آن آیات و روایات را در بحث‌های جامعه‌شناسی پیاده کند و توجه شنوندگان را به ارزش علمی آن‌ها جلب نماید.

56) آشنایی خطیب با علم روانشناسی به او کمک می‌کند تا بتواند به عمق پاره‌ای از روایات اخلاقی واقف گردد و به شنوندگان خویش هم بفهماند.

توجه به جو سیاسی

57) اگر خطیب به وضع سیاسی و شرایط موجود زمان اعتنا نکند و از کنار آن بی‌تفاوت بگذرد، ممکن است ناآگاه سخنی بگوید که در اوضاع و احوال روز، طبق مصلحت نباشد.

58) خطیب نه تنها در کرسی خطابه باید رعایت جو سیاسی را بکند بلکه در مجالس خصوصی، که با حضور قدرتمندان سیاسی خودخواه تشکیل می‌شود نیز باید رعایت جو مجلس را بکند.

احترام به شخصیت شنوندگان

59) خطیب باید شخصیت مستمعین خویش را در گفتار و رفتار محترم شمرده و طوری سخن بگوید که شنوندگان احساس حقارت و پستی نکنند.

60) یکی از راه‌های احترام به شخصیت شنوندگان آن است که خطیب، با نرمی و ملایمت سخن بگوید. از خشونت در کلام و به کار بردن لغات تند اجتناب نماید. قرآن کریم می‌فرماید: «اِذْهَبا اِلی فِرْعَوْنَ اِنَّهُ طَغی فَقُولا لَهُ قَولاً لَیِّنا لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشی»(1)؛ «شما دو نفر [حضرت موسی و هارون) نزد فرعون بروید. او طغیان و سرکشی کرده است. با وی به نرمی سخن بگویید، شاید متذکر شود یا از عذاب الهی بترسد.»

61) خطیب، با سخنان نرم و ملایم می‌تواند به سهولت شنوندگان را به راه حق هدایت کند، حس وظیفه‌شناسی را در نهادشان بیدار سازد و آنان را در راه انجام تکالیف شرعی، تشویق و ترغیب نماید. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرماید: «عَوِّدْ لِسانَکَ لِیْنَ الْکَلامِ(2)؛ زبانت را به گفتار نرم و ملایم عادت بده.»

نگرش همه جانبه

62) خطیب باید تمام حضار مجلس را مخاطب خود به حساب آورد و در طول مدت سخنرانی، به‌طور متناوب توجه خود را به همه شنوندگان به صورت مساوی معطوف کند.

عن أبی عبد اللّه علیه‌السلام قال: «کانَ رَسُولُ اللّهِ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله یُقَسِّمُ لَحَظاتِهِ بَیْنَ اَصْحابِهِ

______________________________

1 ـ طه/ 43 و 44.

2 ـ فهرست غرر الحکم، ص 334.

 

یَنْظُرُ اِلی ذا وَ یَنْظُرُ اِلی ذا بِالسَّوِیَّةِ(1)؛ امام صادق علیه‌السلام می‌فرمود: رسول‌گرامی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله نگاه‌های خود را بین اصحاب خویش تقسیم می‌نمود. به این و به آن به‌طور مساوی نگاه می‌کرد.»

انتقاد اصولی

63) از جمله اموری که لازم است خطیب در کرسی سخن رعایت نماید، این است که به عنوان گفتن یا انتقاد کردن، فرد مخصوصی را مخاطب نسازد و از شخص معینی نام نبرد، چراکه انتقاد علنی، نه تنها در وی اثر مفید نمی‌گذارد و او را اصلاح نمی‌کند بلکه ممکن است نتیجه معکوس نیز بدهد.

حق گویی

64) خطبای اسلامی باید در تبلیغ دین حق و نشر معارف قرآن کوشا و جدی باشند و تا جائیکه می‌توانند حق را بگویند و از تذکرات مفید و لازم خودداری ننمایند.

عن علیٍ علیه‌السلام قال: «أَخْسَرُ النّاسِ مَنْ قَدَرَ عَلی أَنْ یَقُولَ الْحَقَّ وَ لَمْ یَقُلْ(2)؛ علی علیه‌السلام فرمود: زیان‌کارترین مردم کسی است که بتواند حق را بگوید، ولی لب فرو بندد و نگوید.»

رعایت هماهنگی

65) سخنرانان، برای آن که کلامشان هرچه بهتر در شنوندگان اثر بگذارد، لازم است اصل طبیعی و فطری هماهنگی را که از فنون مهم سخنوری است، مورد توجه قرار دهند و به‌گونه‌ای حرف بزنند که مطلب مورد بحث آن‌ها، با کیفیت صوت، وضع قیافه، صدای خفیف یا شدید، و همچنین چگونگی حرکات دست و بدنشان هماهنگ و منطبق باشد.

سخنوری و شجاعت

66) شجاعت برای خطبای دینی به شرط آن که از مرز شرع تجاوز نکند و رنگ تهوّر به خود نگیرد، امری لازم و ضروری است.

خطیب فصیح و بلیغی که شجاع است و در پرتو اعتماد به خدا، با قاطعیت سخن می‌گوید، در دل‌ها نفوذ بیشتر دارد و مردم را زودتر به صراط مستقیم هدایت می‌نماید.

فهماندن سخن

67) یکی از مسائل مهم در فن سخنوری که اساس جلسات سخنرانی بر آن استوار است، قدرت تفهیم مطالب

______________________________

1 ـ کافی، ج 8، ص 268.

2 ـ فهرست موضوعی غرر الحکم، ص 332.

است. تفهیم مطالب از راه‌های زیر صورت می‌گیرد:

الف) رعایت روانی کلام

خداوند متعال می‌فرماید: « وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّکِرٍ(1)؛ «ما قرآن کریم را برای خواندن (فهمیدن و حفظ کردن) آسان نمودیم. آیا کسی هست که از این کتاب آسان پند گیرد؟»

ب) استفاده از جملات کوتاه

اگر گاهی جملات طولانی است باید به‌گونه‌ای باشد که طول کلام رابطه لفظ و معنی را قطع نکند.

ج) مقایسه و سنجش

خداوند متعال می‌فرماید: «قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الأَْعْمی وَ الْبَصیرُ أَمْ هَلْ تَسْتَوِی الْظُّلُماتُ وَ النُّورُ»(2)؛ «بگو آیا نابینا و بینا با یکدیگر مساوی‌اند و آیا تاریکی‌ها و روشنایی با هم یکسان هستند؟»

پاسخگویی به شبهات

68) خطیب اسلامی، در کرسی سخن، حتی‌المقدور باید از طرح پاره‌ای از شبهات خودداری نماید و با توجه به سطح معلومات و درک شنوندگان به طرح شبهه بپردازد.

69) طرح شبهه بدون توجه به سطح علمی و فهم شنوندگان و قدرت بیان خطیب ممکن است ضررهای زیر را داشته باشد:

الف) بعضی از شنوندگان اصل شبهه را به خوبی فرا گیرند و آن‌چنان تحت تأثیر واقع شوند که به جواب شبهه توجه ننمایند.

ب) بیان خطیب در مقام پاسخگویی، وافی و رسا نباشد و نتواند جواب شبهه را آن طور که باید بدهد. در نتیجه شنونده دچار تضاد درونی شده و عمرش در کشمکش باطنی طی می‌شود.

ج) پاسخ خطیب برهانی و مستدل نباشد و نتواند شنونده را قانع نماید، در این صورت شبهه از خاطر شنونده زدوده نمی‌شود.

70) اگر در موردی خطیب ناچار شود شبهه‌ای را در منبر طرح نماید و به آن پاسخ گوید، بهتر آن است که در آغاز سخن، پاسخ شبهه را به صورت یک بحث اساسی مطرح نماید و به‌گونه‌ای توضیح دهد که وقتی اصل شبهه طرح می‌شود جواب آن را همه فهمیده باشند.

______________________________

1 ـ قمر/ 17.

2 ـ رعد/ 16.

نشریه مبلغان » فروردین 1381 - شماره 27


برچسب‌ها: سخن و سخنوری, مرحوم حجة الاسلام فلسفی, فن خطابه, فن بیان, اصول سخنرانی
+ نوشته شده در  شنبه ۶ اسفند۱۳۹۰ساعت ۲۲:۳۴ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم ؟

 

هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم ؟


 

شناسنامه کتاب هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم؟

نویسنده: برایان تریسی

 • مترجم: زهرا نسیمی
 • ناشر: انتشارات پدیده
 • نوبت چاپ: اول 1389

تعداد صفحه: 278 صفحه

فهرست کتاب هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم؟

 • درباره نویسنده
 • مقدمه - هنر بیان
 • فصل 1 - هنر سخنوری و بلاغت
 • فصل 2 - برنامه‏ریزی و آمادگی آسان شده است
 • فصل 3 - اعتماد به نفس و مهارت ذهنی
 • فصل 4 - در حضور هر شنونده‏ای مقتدرانه شروع کنید
 • فصل 5 - تسلط بر جلسات سخنرانی در حضور تعداد کمی افراد
 • فصل 6 - مهارت عرضه و مذاکره در گروه‏های کوچک
 • فصل 7 - سکوی مهارت: تحت تاثیر قرار دادن جمع کثیری از مخاطبان
 • فصل 8 - مهارت صوتی: تکنیک‏های صوتی قدرتمند
 • فصل 9 - ترفندهای تجارت: تکنیک‏های سخنرانان ماهر
 • فصل 10 - کنترل مکان سخنرانی
 • فصل 11 - با شور و شوق تمام به پایان برسانید
 • فصل 12 - عرضه محصول یا خدمات به روش متقاعدکننده

تصویر روی جلد هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم ؟: حرف بزن تا برنده شوی, خرید اینترنتی کتاب برایان تریسی, خرید اینترنتی کتاب هنر بیان, هنر بیان, چگونه حرف بزنیم, چگونه قدرتمند باشیم, کتاب برایان تریسی, کتاب هنر بیان

تصویر روی جلد هنر بیان - چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم ؟:

حرف بزن تا برنده شوی, خرید اینترنتی کتاب برایان تریسی, خرید اینترنتی کتاب هنر بیان, هنر بیان, چگونه حرف بزنیم, چگونه قدرتمند باشیم, کتاب برایان تریسی, کتاب هنر بیان

درباره برایان تریسی نویسنده کتاب چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم؟

برایان تریسی یکی از سخنرانان برجسته آمریکا در امور تجاری، یکی از پر فروش‏ترین نویسندگان، و یکی از مشاوران و مربیان برجسته در زمینه رشد فردی و حرفه‏ای در جهان امروز است. وی سالانه در حضور 250.000 نفر ا زمردم در مورد مسائل مختلف، از موفقیت و مدیریت فردی گرفته تا مدیریت کارآمد، خلاقیت، و فروش به ایراد نطق می‏پردازد. وی بیش از 40 کتاب نوشته است و بیش از 350 برنامه آموزش صوتی و تصویری تهیه نموده است. بیشتر آثار برایان به سایر زبانها ترجمه شده است و در 52 کشور در سرتاسر جهان مورد اسفتاده قرار گرفته است. وی کتابهای برنامه مشاوره و مربیگری پیشرفته و برنامه مربیگری موفق را به همراه کمپبل فراسر (Campbell Fraser) تالیف نمود.
برایان با بیش از هزار شرکت مانند شرکت آی.بی.ام (IBM)، مک دانل داگلاس (Mc Donell Douglas) و میلیون دلار راند تیبل (The Million Dollar Round Table) به عنوان مشاور همکاری داشته و بیش از 2.000.0000 نفر را شخصا آموزش داده است. نظرات وی اثبات شده، کاربردی، و به سرعت تاثیرگذار است. خوانندگان، شرکت کنندگان در سمینارها و مراجعیت مربیگری از تکنیک‏ها و شیوه‏هایی را می‏آموزند که می‏توانند به سرعت آنها را در جهت دستیابی به نتایج بهتر در زندگی و حرفه خود بکار گیرند.

دانشگاه فروش و کارآفرینی برایان تریسی

دانشگاه برایان تریسی مجموعه کاملی از برنامه‏های کاربردی اثبات شده بر اساس همکاری با بیش از هزار شرکت را که به طور موفق توسط 1.000.000 دانشجو از 46 کشور جهان به کار گرفته شده است ارائه می‏نماید. چهار دانشکده‏ای که می‏توانید به منظور تحصیل انتخاب نمایید عبارتند از:
1- دانشگاه فروش و مدیریت فروش: این دوره آموزشی خانگی که شامل 30 بخش می‏باشد، به شما نشان می‏دهد چگونه می‏توانید فروش خود را دو برابر یا سه برابر نمایید. در پایان این دوره به دانشجو مدرک فروش حرفه‏ای اعطاء می‏شود.

2- دانشکده کارآفرینی و موفقیت تجاری: در این دانشکده ابزار و روشهای لازم جهت ایجاد مشاغل بسیار سودآور و زودبازده آموزش داده می‏شود. در پایان این دوره به دانشجو مدرک کارشناسی ارشد در رشته تجارت برتر اعطاء می‏گردد.

3- دانشکده مدیریت و رهبری: در این دوره آموزش رهبری با عملکرد عالی که شامل 30 بخش می‏باشد، می‏آموزید چگونه گروهی عالی متشکل از بهترین افراد به استخدام خود درآورید، به خدمت گیرید، برانگیزید و تشکیل دهید. در پایان این دوره به دانشجو مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اعطا می‏گردد.

4- دانشکده عملکرد فردی: در این مورد می‏آموزید چگونه اهدافی را تعیین کرده و به آنها دست یابید؟ چگونه اولویت‏های خود را تعیین نمایید؟ چگونه عزت نفس و اعتماد به نفس در خود ایجاد کنید، مشکلات خود را حل نمایید و تصمیمات بهتری اتخاذد کنید؟ در پایان ای دوره به دانشجو مدرک کارشناسی ارشد مهارت فردی اعطا می‏گردد. در این دوره‏ها که یک ساعت در هفته برگزار می‏شود، با استفاده از سی دی، دی وی دی‏های صوتی و تصویری، کتابها و تمرینات، می‏توانید به یکی از ماهرترین و پردرآمدترین افراد در زمینه کاری خود تبدیل شوید. همین امروز به سایت برایان تریسی مراجعه کنید و به صورت رایگان ارزشیابی شوید تا به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و بیاموزید چگونه می‏توانید در هر شغلی که هستیدبه رشد و تعالی فردی برسید.

بخش نمونه از کتاب چگونه در هر موقعیتی قدرتمند ظاهر شویم؟

اهمیت مکان نشستن را در نظر بگیرید

زودتر در جلسه حضور یابید تا بتوانید جایگاهتان را با دقت انتخاب نمایید. اگر این جلسه سخنرانی شماست، طوری بنشینید که پشتتان به دیوار و رویتان به در ورودی باشد تا بتوانید به تمام آن مکان احاطه داشته باشید و هر کسی را که وارد یا خارج می‏شود ببینید. زمانی که من جلساتی را برگزار می‏کنم، به ویژه اگر جلسات مهمی باشند، جایگاه هر فرد را به طور ویژه در این جلسه تعیین می‏کنم. این کار باعث می‏شود اطمینان حاصل کنید مهمتری افراد، مهمترین جایگاه را به دست می‏گیرند.

اگر این جلسه سخنرانی شخص دیگری است، جایی را برای نشستن انتخاب کنید که رو به روی در و به صورت اریب یا کاملا رو به روی رئیس جلسه باشد. اگر مطمئن نیستید، از رهبر جلسه بپرسید که وی دوست دارد شما کجا بنشینید. البت هشما خود هنوز هم مختارید و باید از این اختیار به نحو احسن استفاده کنید. از اینکه بپرسید آیا می‏توانید در مکان خاصی بنشینید یا جایتان را با شخص دیگری عوض کنید تا پشت به دیوار قرار داشته باشید یا تماس چشمی بیشتری با شخص مهم در این جلسه داشته باشید، نهراسید. برای این که بتوانید بیشتری مشارکت را در این جلسه داشته باشید و مجاب‏کننده‏ترین فرد باشید، این مساله بسیار حائز اهمیت است.

وقت شناس باشید

سر وقت کارتان را شروع کنید. فرض کنید افرادی که دیر به جلسه می‏رسند دیگر نخواهند آمد؛ پس بهتر است کارتان را شروع کنید. از مخاطبان به دلیل شرکت در این جلسه قدردانی کنید و علت برزگاری جلسه را توضیح دهید. ساختار و نحوه برگزاری جلسه را شرح دهید. زمان ختم جلسه را اعلام کند تا همه بدانند جلسه چه زمانی به پایان خواهد رسید.

انواع جلسات

چهار نوع جلسه کاری مختلف وجود دارد که عبارتند از:
1- حل مشکل: هدف از برگزاری این نوع جلسات، بح و گفتگو در مورد یک مشکل و توافق بر سر راه حل آن است.
2- تبادل اطلاعات: هدف از برگزاری این نوع جلسات، تباد اطلاعات و اعلامیه‏ها و اطمینان از این موضوع است که همه افراد از تغییر و تحولات و انتصاب افراد اطلاع دارند.
3- معرفی محصول جدید: هدف از برگزاری این نوع جلسات، آشنا نمودن تمام شرکت‏کنندگان با محصولات و خدمات جدیدی است که شرکت در حال عرضه آن است یا به عرضه آن می‏اندیشد.
4- تشکیل گروه: هدف از برگزاری این نوع جلسات، فراخوان افراد به منظور بحث و گفتگو در خصوص این مطلب است که آنها به چه کاری مشغولند و چه پیشرفتهایی در کارشان حاصل نموده‏اند. جلسات تشکیل گروه یکی از اشکال قدرتمند این جلسات در ایجاد روح رفاقت و صمیمیت در بین افراد است که برای هر شرکتی ضروری می‏باشد.

تحسین کتاب - نوشته برایان تریسی

«اگر می‏خواهید سخنران برجسته و قابل توجهی باشید، باید بهترین بهترین‏ها را مطالعه کنید. برایان تریسی، ستاره بزرگی در حرفه سخنرانی است. باید ایده ‏های او را مطالعه کنید، زیرا او مرحله به مرحله به شما می‏آموزد در حرفه سخنرانی از هیچ جا به همه جا برسید. هیچ کس نمی‏تواند این کار را مثل برایان انجام دهد.
 • مارک ویکتور هانسن
«این کتاب به من کمک کرد به آرامش بیشتری دست پیدا کنم؛ این کتاب مرا ترغیب کرد بایستم و ایده‏هایم را با دیگران در میان بگذارم. بی تردید برایان تریسی یک سخنران برجسته است؛ تکنیک‏های او به خوددارترین سخنرانان کمک می‏کند، به کم رویی خود غلبه کنند. این کتاب تاثیرگذار می‏تواند زندگی افراد را تغییر دهد.»
 • برنت تیلور
برایان تریسی یکی از برجسته ‏ترین سخنرانان تاریخ است! اگر می‏خواهید با حرف زدن برنده شوید با این کتاب شگفت‏انگیز را بخوانید. این کتاب، شاهکار است.
 • رابرت آلن
«این کتاب، مجموعه‏ای قابل توجه، کامل و روشنگر در مورد سخنرانی‏های ترغیب کننده و برقراری ارتباط موثر است که یک چهره بین‏المللی آن را نوشته است. این کتاب را بخوانید، مطالب آن را بیاموزید، و به کار ببرید و برنده شوید!»
 • نیدو آر. کوبین، رئیس دانشکده‏های پوینت
«یک بار دیگر برایان تریسی کتاب موفقیت‏ آمیزی نوشته است. کتاب جدید او ، راهنمایی‏ها و دستورالعمل‏های ارزشمندی از زبان این سخنران برجسته ارائه می‏دهد»
 • کن بلنچارد

برچسب‌ها: کتابشناسی فن بیان, برایان تریسی
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ آبان۱۳۹۰ساعت ۱۳:۴۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : آئین سخنوری

آئین سخنوری
آئین سخنورینطق و کلام یگانه جوهر درونی آدم هاست و کلام زیبا از سیرت زیاد نیکو خبر می دهد. در این میان سخنوران همواره آدم های جذاب بوده اند. کتاب «سخن و سخنوری» مرحوم استاد فلسفی با ترجمه و تنظیم دکتر حسین سوزنچی ازسوی پژوهشکده باقر العلوم(ع)سازمان تبلیغات اسلامی در ۸۰ صفحه منتشر شده است.این کتاب در سه بخش با عنوان های ویژگی های شخصیتی سخنور، وظایف سخنور و ویژگی های سخنرانی خوب تنظیم شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۹ساعت ۰:۱ قبل از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : اصول برگزاری و ارائه سخنرانی‌های علمی

اصول برگزاری و ارائه سخنرانی‌های علمی
اصول برگزاری و ارائه سخنرانی‌های علمیکد کتاب : ۱۳۵۹۹۴۲
نویسنده : محمود امینی,محمدعلی حسینی,سمیه شریعتی‌راد,سعید علیمیرزایی,استفان روزنر
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۸۶۱۲۲۵
رده دیویی : ۸۰۸.۵
قیمت : ۱۶۵۰۰
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۹۶
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۲۰۰۰
شابک : ۹۷۸-۹۶۴-۵۸۹۰-۶۷-۲
موضوع : ارتباط گفتاری,سخنرانی,سخنوری

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۹ساعت ۲۳:۲۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : اصول و آداب سخنرانی

اصول و آداب سخنرانی
اصول و آداب سخنرانینویسنده : حاتمی - سهیلا
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۳/۰۴/۱۵
رده دیویی : ۸۰۸.۵
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۵۰۰
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : ۴۰۸۶ PN/س۳خ۲
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۵۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۹۴۷۶۰-۸-۳

مخاطب در این کتاب با اصول و اداب ایراد سخنرانی آشنا می‌شود و چگونگی سازمان دهی و تقویت افکار و عقاید خود را برای سخنرانی فرا می‌گیرد. همچنین نحوه استفاده از وسایل سمعی و بصری در هنگام سخنرانی, درج شده است. در پایان هر فصل تمرین‌هایی به منظور فراگیری بهتر مطالب به طبع رسیده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ساعت ۲۳:۲۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : اصول برگزاری و ارایه سخنرانی های علمی

شابک: 978-964-5890-67-2
قیمت پشت جلد: 16500
تاریخ نشر: 861225
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 96
کد کنگره: 6الف9ر/PN4121
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: رقعی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
ارتباط گفتاری ،سخنرانی ،سخنوری ،


گرداورندگان: 
محمود امینی ،محمدعلی حسینی ،سمیه شریعتی راد ،سعید علیمیرزایی ،استفان روزنر ،


انتشارات: 
سارگل ،


چکیده کتاب: سخنرانان حرفه ای به خاطر تمرین هایی که انجام می دهند از کارشان لذت می برند و پشت تریبون راحت هستند. اتفاقات پیش بینی نشده سخنرانان کم تجربه را به وحشت می اندازند این افراد تنها با تمرین می توانند توانایی رویارویی موفق با این اتفاقات را در خود به وجود اورند. تغییر اهنگ شدت و حجم صدا تکنیک های موثری برای علاقه مند نگه داشتن مخاطبین هستند. با تمرین کردن در حضور اعضای خانواده یا همکاران و جویا شدن نظرات شان در خصوص عملکردتان می توانید تاثیر این تکنیک ها را بیازمایید. در کتاب حاضر مطالبی در زمینه ی اغاز و پایان سخنرانی سخنرانی با استفاده از اسلاید و پاور پوینت لباس سخنرانی روش استفاده از میکروفن دستورالعمل تهیه ی پوستر موثر و... اورده شده است.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ تیر۱۳۸۹ساعت ۱۹:۲۲ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : فنون بیان: مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و .....

فنون بیان: مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و نکات مهم و کاربردی برای سخنرانی و پرورش صدا برای سخنرانان، مدرسین و آموزگاران

فنون بیان: مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و نکات مهم و کاربردی برای سخنرانی و پرورش صدا برای سخنرانان، مدرسین و آموزگاران
کد کتاب : ۱۳۳۳۸۵۰
نویسنده : علی دنیادیده,ریچارد پین
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۸۶۰۸۱۹
رده دیویی : ۸۰۸.۵۱
قیمت : ۱۸۰۰۰
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۶۶
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۱۰۰۰
شابک : ۹۷۸-۹۶۴-۶۶۶۹-۳۵-۲
موضوع : سخنوری

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت ۲۲:۳۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : فن بیان در افرینش خیال

شابک: 964-00-0949-0 
قیمت پشت جلد: 25000
تاریخ نشر: 831014
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 374
کد کنگره: 4ث2ف/PN4129
کد دوئی: 808.51 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنوری ،معانی و بیان ،


گرداورندگان: 
بهروز ثروتیان ،


انتشارات: 
موسسه انتشارات امیرکبیر ،


چکیده کتاب: در این کتاب فن بیان به زبانی ساده اموزش داده شده است. (گفتنی است که بیان در لغت به معنی پدید اوردن و اشکار و روشن کردن است و فن بیان در اصطلاح صناعات ادبی و علوم بلاغی یعنی این که بتوانیم یک معنی و مقصود را به شکل ها و صورت های گوناگون به زبان بیاوریم و بنویسیم). برخی از مباحث کتاب عبارت اند از: تعریف فن بیان از نظر قدما و نقد ان موضوع فن بیان ضرورت نقد فن بیان اقسام وجه شبه (همانندگی) تعریف مجاز و اقسام ان مجاز به اعتبار علاقه مجاز و استعاره ویژگی های کنایه ابهام یا گمان انگیزی و اقسام نشانه ها .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۱ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۹:۲۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : هنر گفتگو با هر کس ، هر جا

هنر گفتگو با هر کس ، هر جا مشاهده فهرست مطالب این کتاب

پیشگفتار

-بخش اول-اصول و مقررات پایه

فصل اول:چگونه از آغاز تا پایان هر گفتگویی موفق باشیم

فصل دوم:چه کنیم که همه دوستمان بدارند

فصل سوم:نحوه ی گوش فرادادن موفقیت آمیز

فصل چهارم:چگونه گفتگویی را ادامه دهیم - یا متوقف کنیم

فصل پنجم:چگونه بپرسیم و چگونه پاسخ دهیم

فصل ششم:چگونه و چه وقت لطیفه بگوییم

فصل هفتم:چگونه با وضعیت های ناگوار گفتگو روبرو شویم

فصل هشتم:چگونه گفتگوکننده ای ناخوشایند می شویم

-بخش دوم-اصول و مقررات اختصاصی

فصل نهم:گفتگو با هرکس در محیط کار

فصل دهم:گفتگو با هر کس در جلسات و کنفرانس ها

فصل یازدهم:گفتگو با هرکس در رویدادهای کسب و کاری - اجتماعی

فصل دوازدهم:گفتگو با هرکس در مناسبت های اجتماعی

فصل سیزدهم:گفتگو با هرکس در محل های عمومی

فصل چهاردهم:گفتگوی تلفنی با هرکس

فصل پانزدهم:گفتگو با هرکس در اوقات دشواری

فصل شانزدهم:گفتگو با خانواده و دوستان

فصل هفدهم:گفتگو برای برقراری رابطه ی عاشقانه


"هیچ دلیلی وجود ندارد که هریک از ما نتوانیم گفتگو کننده ای خوب باشیم، این استعدادی عمومی و همه گیر ، و یکی از قطعی ترین عوامل موفقیت یا شکست ماست."
چنانچه شما این کتاب را برای خواندن انتخاب کرده اید، به احتمال زیاد یکی از کسانی هستید که معتقدید توانایی گفتگوی روان و مناسب یکی از عوامل کلیدی موفقیت شما در محل کار و شادمانی شخصی تان است. من می گویم حق با شماست و انتخاب درستی کرده اید. کتاب هنر گفتگو با هر کس در هرجا بر پایه ی این درک و فهم مشترک بنا شده است و بدون اینکه به چرای گفتگو کردن توجه داشته باشد، چگونگی آن را به شما می آموزد.
هنر گفتگو با هر کس در هرجا ، اعتماد به نفس و انگیزه ی لازم جهت حصول اطمینان کامل به توانایی تان را در گفتن سخن مناسب با هر کس ، در هر زمان و در هرجا برای شما فراهم می آورد.
-بخش اول کتاب ،جعبه ابزار شماست. خطوط راهنما و راهبردهای ارائه شده در این کتاب ، نیازهای شما را برای اینکه گفتگو کننده ای موفق تر باشید، دراختیارتان قرار می دهد.
-بخش دوم کتاب ،در عمل به شما یاد می دهد چگونه در حوزه های 9 گانه ی زندگی گفتگو کنید. هریک از فصول این بخش شامل توصیه هایی است در مورد آنچه باید بگویید، آنچه نباید بگویید ، نحوه عمل در موقعیت های ویژه و نحوه ی برخورد با وضعیت های مختلف.


تعداد صفحه382 نوبت چاپ: 1  
قطع: رقعینویسنده: روزالی ماگیو
مترجم: غلامحسین خانقایی

انتشارات نسل نواندیش

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۹ساعت ۲۳:۱۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : چگونه با زبان بدن حرف می زنیم

چگونه با زبان بدن حرف می زنیم 

مشخصات کتاب

 • تعداد صفحه: 248
 • نشر: اشاره (04 تیر، 1386)
 • شابک: 978-964-5772-64-0
 • قطع کتاب: رقعی
 • وزن: 600 گرم

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۹:۲۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : زبان بدن راز موفقیت: شیوه استفاده از زبان بدن برای رسیدن به اهداف و آرزوها

زبان بدن راز موفقیت: شیوه استفاده از زبان بدن 

برای رسیدن به اهداف و آرزوها 

 
مشخصات کتاب
 • تعداد صفحه: 344
 • نشر: مهر جالینوس (18 مهر، 1388)
 • شابک: 964-94132-2-7
 • قطع کتاب: وزیری
 • وزن: 750 گرم

+ نوشته شده در  جمعه ۲۸ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۹:۱۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : کتاب کوچک زبان بدن

کتاب کوچک زبان بدن 

 • تعداد صفحه: 104
 • نشر: آسیم (05 اسفند، 1387)
 • شابک: 978-964-5150-36-3
 • قطع کتاب: جیبی
 • وزن: 300 گرم

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۹:۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : مهارتهای موثر در فن بیان

مهارتهای موثر در فن بیان

شابک: 964-6623-04-2 
قیمت پشت جلد: 3800
تاریخ نشر: 781120
شماره چاپ: 2
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 86
کد کنگره: 
کد دوئی: 808.51 
چاپ شهر: شیراز
ابعاد: رقعی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
ارتباط دیداری - دستنامه ها ،سخنرانی - دستنامه ها ،مواد دیداری - دستنامه ها ،


گرداورندگان: 
شهربانو حقیقت ،علی محمد کریمی ،استیو مندل ،


انتشارات: 
امیدواران ،

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۹:۳۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : هنر گفتگو

هنر گفتگو با هر کس در هر جا: مهارت های لازم برای موفقیت در شرایط مختلف 

مشخصات کتاب

 • تعداد صفحه: 384
 • نشر: نسل نو اندیش (21 مهر، 1387)
 • شابک: 978-964-412-341-2
 • قطع کتاب: رحلی کوچک
 • وزن: 850 گرم

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۸:۲۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : روش های جذب و متقاعد کردن دیگران

روش های جذب و متقاعد کردن دیگران


مشخصات کتاب

 • تعداد صفحه: 304
 • نشر: نسل نو اندیش (25 فروردین، 1389)
 • شابک: 978-964-412-107-4
 • قطع کتاب: رقعی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۸:۲۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : هنر بیان/ برایان تریسی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ خرداد۱۳۸۹ساعت ۱۶:۳۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : دررالادب در فن معانی بیان بدیع

دررالادب در فن معانی بیان بدیع

شابک: 
قیمت پشت جلد: 4000
تاریخ نشر: 730722
شماره چاپ: 3
شمارگان: 3000
تعداد صفحه: 240
کد کنگره: 
کد دوئی: 892 
چاپ شهر: قم
ابعاد: وزیری
نوع جلد: گالینگور
زبان کتاب: فارسی

گرداورندگان: 
عبدالحسین ناشر ،


انتشارات: 
موسسه انتشارات هجرت ،

+ نوشته شده در  جمعه ۳۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۳۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : سخنانی کوتاه در فن بیان

سخنانی کوتاه در فن بیان

شابک: 
قیمت پشت جلد: 1200
تاریخ نشر: 730708
شماره چاپ: 1
شمارگان: 1000
تعداد صفحه: 112
کد کنگره: 
کد دوئی: 808 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: رقعی
نوع جلد: گالینگور
زبان کتاب: فارسی

گرداورندگان: 
جلال لاهیجی ،احمد نیکوهمت ،شهریار یاربخت ،


انتشارات: 
صاحب اثر ،

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۳۶ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فنّ بیان : اصول و اداب سخنرانی

اصول و اداب سخنرانی

شابک: 964-94760-8-3 
قیمت پشت جلد: 35000
تاریخ نشر: 850521
شماره چاپ: 3
شمارگان: 5000
تعداد صفحه: 504
کد کنگره: 2خ3س/4086 PN
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنرانی ،سخنوری ،


گرداورندگان: 
سهیلا حاتمی ،


انتشارات: 
اتون ،

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۳۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : اصول تدوین متن و ارایه سخنرانی

شابک: 978-964-2841-85-1
قیمت پشت جلد: 20000
تاریخ نشر: 881120
شماره چاپ: 1
شمارگان: 1000
تعداد صفحه: 114
کد کنگره: 3الف2ف/PN4129
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: رقعی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنرانی ،


گرداورندگان: 
مهدی احمدی ،


انتشارات: 
مرکز اموزش و تحقیقات صنعتی ایران ،


چکیده کتاب: برای اغلب افراد در طول زندگی شغلی حرفه ای و تخصصی مواقعی پیش می اید که لازم است به منظور بیان ایده ها افکار نقطه نظرات و یا ارایه ارمان و اندیشه های کاری در جلب مشارکت همکاران برای تحقق اهداف پیش بینی شده پشت تریبون محافل مختلف رفته و برای جمعی از مخاطبین سخنرانی نمایند و یا فارغ از مسایل شغلی و حرفه ای حاصل مطالعات و تحقیقات خود را به صورت مقاله ای تهیه نموده و شخصا ان را به شکل سخنرانی در مجامع مختلف نظیر کنفرانس ها کنگره ها سمینارها و... ارایه کنند. تجربه نشان داده است که در بیش تر موارد فقط درصد اندکی از افراد توانسته اند با ارایه یک سخنرانی جذاب در دل مخاطبین جا باز کرده و شوق شنیدن را در مخاطب و شنوندگان ایجاد نماید. زیرا صاحبنظران معتقدند سخنرانی به هر شکل و صورت و هر زمان و مکانی که قرار است ارایه گردد. هنگامی می تواند جذاب و اثربخش باشد که بر اساس یک اصول و فنون صحیح ارایه گردد. نگارنده در این مجموعه به بیان اصول تدوین متن و ارایه سخنرانی پرداخته است. بدین منظور پس از ذکر تاریخ سخنوری مراحل سخنرانی را بیان کرده و در پایان نیز اقسام سخنوری را مطرح کرده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۴۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : ایین سخنوری و نگرشی بر تاریخ ان

ایین سخنوری و نگرشی بر تاریخ ان

شابک: 
قیمت پشت جلد: 2800
تاریخ نشر: 730910
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 227
کد کنگره: 
کد دوئی: 808 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: رقعی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

گرداورندگان: 
علی اکبر ضیایی ،


انتشارات: 
موسسه انتشارات امیرکبیر ،

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۴۷ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : ایین نگارش و سخنوری

ایین نگارش و سخنوری


شابک: 964-407-070-4 
قیمت پشت جلد: 16000
تاریخ نشر: 760506
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2200
تعداد صفحه: 460
کد کنگره: 
کد دوئی: 808.042 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

گرداورندگان: 
احمد محمدی ملایری ،


انتشارات: 
زرین ،

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۴۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : فن سخنوری (دوره تخصصی اولیه)

فن سخنوری (دوره تخصصی اولیه)

شابک: 964 
قیمت پشت جلد: 0
تاریخ نشر: 760404
شماره چاپ: 1
شمارگان: 1000
تعداد صفحه: 36
کد کنگره: 
کد دوئی: 808 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: گلاسه
زبان کتاب: فارسی

انتشارات: 
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معاونت اموزشی نیروی زمینی ،

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۱ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : سخنوری و شخصیت در اداب سخن

سخنوری و شخصیت در اداب سخن

شابک: 964-424-489-3 
قیمت پشت جلد: 6000
تاریخ نشر: 770921
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 208
کد کنگره: 
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: قم
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنرانی ،سخنوری ،


گرداورندگان: 
محمدعلی مقدسی ،


انتشارات: 
محمدعلی مقدسی ،


چکیده کتاب: کتاب حاضر در زمینه قواعد و اداب سخنوری بر اساس اصول فن خطابه و نظریات علمای مغرب زمین فراهم امده است .نویسنده کوشیده است راه هایی برای تقویت جهاز تنفس و در نتیجه تقویت قوه ناطقه و عوامل رشد شخصیت و غلبه بر ترس به دست دهد .این مباحث متناسب با تحقیقات جدید در فن سخنوری و به دور از سنت ستیزی و انقطاع فرهنگی به رشته تحریر درامده است .برخی مباحث کتاب عبارت اند از :((اداب شنونده)) ((صوت و اهنگ)) ((اشنایی با منطق)) ((اعتماد به نفس)) ((ازادی انتقاد)) ((رابطه سخنوری و حافظه)) ((رموز شخصیت)) و ((تحول و تجدد)). در خلال موضوعات مورد بحث تمثیل ها اشعار و حکایت هایی از قران ذکر شده است.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۴ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : هنر گویندگی (یادواره) ایین سخنوری و سخنرانی در رادیو و تلویزیون

هنر گویندگی (یادواره) ایین سخنوری و سخنرانی در رادیو و تلویزیون شامل دو کتاب: گفتارهایی درباره ..

شابک: 964-90583-8-9 
قیمت پشت جلد: 12500
تاریخ نشر: 770312
شماره چاپ: 1
شمارگان: 3000
تعداد صفحه: 320
کد کنگره: 
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
تلویزیون - گویندگی ،رادیو - گویندگی ،


گرداورندگان: 
حسن شیدا ،


انتشارات: 
یادواره اسدی فرهنگستان یادواره ،


چکیده کتاب: این کتاب به منظور تدریس در دانشکده ها مدارس عالی هنری و صدا سیما تهیه و تدوین شده است. توصیه ها و راه کارهایی برای افزایش مهارت افراد در امر گویندگی مصاحبه گزارش سخنوری و سخنرانی از مباحث کتاب است که ذیل دو بخش با این عناوین گردامده است :((گفتارهایی درباره گویندگی مصاحبه گزارش)) و ((فرهنگ واژه ها با توضیح و تشریح همچنین نکات دستوری)).

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : سخنوری در همایشهای علمی

سخنوری در همایشهای علمی

شابک: 964-93281-1-4 
قیمت پشت جلد: 14000
تاریخ نشر: 810209
شماره چاپ: 1
شمارگان: 3000
تعداد صفحه: 160
کد کنگره: 
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: رقعی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
ارتباط گفتاری ،سخنرانی ،سخنوری ،


گرداورندگان: 
محمد تقی خانی ،محمود خیاطیان ،جورج هال ،


انتشارات: 
نشر حکیمان ،


چکیده کتاب: اصول و شیوه های مربوط به سخنوری در همایش های علمی در این کتاب در قالب ده فصل اموزش داده می شود .این کتاب را جمعی از استادان دانشگاه ها و مراکز درمانی لندن تالیف نموده و به سرپرستی جورج.ام.هال به طبع رسیده است . مباحث کتاب عبارت اند از :اصول ارتباط اماده سازی سخنرانی سه نوع سخنرانی وسایل کمک اموزشی اسلایدهای کامپیوتری نحوه ظاهر شدن شیوه برخورد با سوالات سخنرانی را چگونه ارایه دهیم? و ایین اداره جلسات .یاداور می شود در پایان هر فصل خلاصه کلام متن درج گردیده است .

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۹ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : درباره سخن و سخنوری: پیشینه انواع و شیوه های سخنوری و گفتگو

شابک: 964-371-202-8 
قیمت پشت جلد: 22500
تاریخ نشر: 810818
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 416
کد کنگره: 4ش2ف/PN4129
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: قم
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنرانی ،سخنوری ،سخنوری - جنبه های مذهبی - اسلام ،


گرداورندگان: 
محمدباقر شریعتی سبزواری ،


انتشارات: 
دفتر تبلیغات اسلامی ،


چکیده کتاب: در اغاز کتاب از رابطه خطابه و علوم انسانی سخن به میان امده ضمن ان که در این بخش به رسالت زبانی فن سخنوری خطابه و روان شناسی منطق و جامعه شناسی پیدایش خطابه سخنوری در ایران و خطابه در اسلام اشاره می گردد و نکاتی در باب عوامل ترقی و تکامل سخنوری نقش سخن و سخنوری و شیوه ها و چگونگی سخنوری مطرح می شود .ویژگی های علمی و عملی سخنور مبادی و علوم بایسته در سخنوری (شامل برهان و قیاس منطقی خطابه قیاس خطابی و انواع ان و (... مراحل سخنوری و اقسام سخنوری از دیگر مباحث کتاب هستند .کتاب با مثال ها و شواهد گوناگونی همراه است .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۲۰:۳ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : بر سریر سخن در باب سخن و اداب سخنوری (با نگاهی از منظر ادبیات)

شابک: 964-5636-35-3 
قیمت پشت جلد: 10000
تاریخ نشر: 840926
شماره چاپ: 1
شمارگان: 2000
تعداد صفحه: 124
کد کنگره: 2ف3س/PN4193
کد دوئی: 808.5 
چاپ شهر: اصفهان
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
سخنرانی ،سخنوری ،


گرداورندگان: 
احمد فاضل ،


انتشارات: 
پیام عترت ،


چکیده کتاب: نوشتار حاضر برای علاقه مندانی که خواهان تقویت سخنوری هستند نیز برای دانشجویان درس فن سخنوری به استناد ایات و روایات نیز استشهاد به اشعار و ابیات نگاشته شده است. در فصل نخست کلیاتی نظیر تعریف سخنوری اهمیت و فضیلت سخن و سخنوری تاریخچه ی سخن و سخنوری و عناصر ارتباط کلامی درج گردیده است. در فصل دوم سخنور و ویژگی های او بازگو شده است. سخن و ویژگی های ان عنوان فصل سوم را تشکیل می دهد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۲۰:۵ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : سخن شیرین پارسی: برگزیده ی متون شعر و نثر گذشته و معاصر روش نگارش و پژوهش علمی س

سخن شیرین پارسی: برگزیده ی متون شعر و نثر گذشته و معاصر روش نگارش و پژوهش علمی سخنوری و ...

شابک: 964-459-646-3 
قیمت پشت جلد: 26500
تاریخ نشر: 860122
شماره چاپ: 9
شمارگان: 15000
تعداد صفحه: 392
کد کنگره: 4ب/PIR4005
کد دوئی: 8fa0.8 
چاپ شهر: تهران
ابعاد: وزیری
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
ادبیات فارسی - مجموعه ها ،


گرداورندگان: 
کاووس حسن لی ،اکبر صیادکوه ،منیژه عبداللهی ،سیداحمد پارسا ،


انتشارات: 
وزارت فرهنگ و اموزش عالی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی ،

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۲۰:۸ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

کتابشناسی فن بیان : مهارت های سخنوری

شابک: 964-2588-25-0 
قیمت پشت جلد: 4000
تاریخ نشر: 851206
شماره چاپ: 1
شمارگان: 10000
تعداد صفحه: 38
کد کنگره: 7ل23ف/BJ2007
کد دوئی: 395 
چاپ شهر: اصفهان
ابعاد: جیبی
نوع جلد: شومیز
زبان کتاب: فارسی

موضوعات: 
اداب معاشرت ،گفتگو ،گفتگو - جنبه های اخلاقی ،


گرداورندگان: 
ایرج پورباقر ،


انتشارات: 
سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان ،


چکیده کتاب: در این کتابچه نکته هایی در خصوص سخن گویی و تاثیر سخن بر دیگران ذکر گردیده است. این نکته ها عبارت اند از: تکیه بر شخصیت خویشتن و صادقانه و صمیمانه سخن گفتن خوش بین بودن و اعتماد کردن پرهیز از سخنان ملال انگیز برحذر نمودن از غیبت کردن جدال نکردن به حرف دیگران گوش دادن بیش تر درباره ی دیگران صحبت کردن تا درباره ی خود پرهیز از تمسخر کردن طرف گفت و شنود اطلاع از موضوع صحبت و دقت نمودن بر مخاطب خویش.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۲۰:۱۰ بعد از ظهر  توسط سید محمد فقیه سبزواری  | 

مطالب قدیمی‌تر